Menu
A+ A A-

Lotnisko w Modlinie będzie się rozbudowywać Wyróżniony

Lotnisko w Modlinie będzie się rozbudowywać

Lotnisko w Modlinie planuje rozbudowę portu w odpowiedzi na rosnący ruch pasażerski – poinformowali przedstawiciele portu. Lotnisko chce również unowocześnić wieżę kontroli lotów, co pozwoli na dołączenie portu do grona najbardziej innowacyjnych i najbezpieczniejszych lotnisk w Europie.

Proces modernizacji polskich lotnisk rozkręca się na dobre. Dzięki płynącym z Unii Europejskiej i pochodzącym z rządowych funduszy środków, porty lotnicze w Polsce stały się bezpiecznymi, nowoczesnymi i ciekawymi architektonicznie obiektami, z których każdego roku korzysta coraz więcej pasażerów linii lotniczych. Lotniska i PAŻP muszą jednak cały czas inwestować w rozwój, z uwagi na zmiany technologiczne, a także w związku z coraz większym ruchem lotniczym w Polsce.

Dlatego lotnisko w Modlinie planuje m.in. rozbudować terminal, co byłoby odpowiedzią na prognozowany wzrost ruchu z portu lotniczego.

- Jesteśmy gotowi do obsłużenia rocznie, nawet o 25 proc. więcej pasażerów. Lotnisko może działać niemal przez całą dobę, gdyż nie obowiązują tu zakazy związane z ciszą nocną. Nasze lotnisko nie osiągnęło jeszcze pełnej przepustowości, ale by odpowiedzieć na oczekiwania rynku planujemy wiele inwestycji. Mam nadzieję, że w ciągu kilku lat do portu będzie doprowadzona linia kolejowa, co poprawi dostępność dla podróżnych. W planach jest też rozbudowa terminalu i hotel, który miałby stanąć w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska. – zapewnia Leszek Chorzewski, p.o. prezesa Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin.

Wszystko po to, aby port stał się skutecznym wsparciem dla notującego z każdym rokiem wzrost odprawianych podróżnych warszawskiego lotniska Chopina.

Obecnie z Modlina latają w ponad 50 kierunkach samoloty przewoźnika Ryanair. Według planów, z portu w Modlinie miałyby latać samoloty także innych linii.

Lotnisko, które powstało pięć lat temu, było nastawione na tanie linie i przewoźników czarterowych. Do dziś odprawiono tam prawie 10 milionów pasażerów.

Niemal każdy polski port lotniczy korzysta już z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Lotnictwo nie tylko wykorzystuje najnowocześniejsze trendy techniczne, ale również kreuje ich rozwój. Przykładem mogą być projekty PAŻP realizowane w ramach europejskiej inicjatywy SESAR 2020 czyli wspólnego kształtowania rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo i rozwój systemów zarządzania ruchem lotniczym w Europie.

- PAŻP musi modernizować infrastrukturę lotniczą – ponieważ wymaga ona stałego ulepszania, wprowadzania coraz bardzie zaawansowanych rozwiązań technologicznych i systemów. Do 2020 roku zamierzamy wydać blisko 1 mld złotych na nowe systemy zarządzania ruchem lotniczym, utrzymanie systemów dozorowania i radiokomunikacji, realizujemy inwestycje w portach lotniczych takiej jak budowa i podwyższanie kategorii systemów ILS, wieże kontroli lotniska, na których pracują kontrolerzy ruchu lotniczego – mówi Janusz Niedziela, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Lotniska regionalne, takie jak to w Modlinie są motorem rozwoju dla otoczenia, zapewniają miejsca pracy w nowoczesnych gałęziach gospodarki i przyczyniają się do dostępności transportowej i biznesowej regionu, co z kolei znacząco przyczyni się do poprawy zamożności jego mieszkańców.

Urząd Lotnictwa Cywilnego prognozuje, że w 2030 r. w Polsce obsługiwanych będzie ok. 60 mln pasażerów rocznie, z czego ponad 2/3 na lotniskach regionalnych.

Ostatnio zmienianyczwartek, 13 lipiec 2017 10:27
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas