Menu
A+ A A-

Połączą Polskę ze Słowacją i Czechami

Połączą Polskę ze Słowacją i Czechami Fot. ministerstwo transportu

Podczas spotkania ministrów transportu Grupy Wyszehradzkiej (z Polski, Czech, Słowacji, i Węgier) w Wieliczce przedstawiono m.in. program budowy dróg ekspresowych z Polski na Słowację i na Węgry.

Spotkanie odbywało się pod hasłem: „U progu Nowej Perspektywy Finansowej: dotychczasowe doświadczenia w realizowaniu inwestycji infrastrukturalnych z wykorzystaniem funduszy UE”. W ramach idei V4 Plus, na spotkanie w Wieliczce zaproszeni zostali również ministrowie transportu: Bułgarii, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowenii oraz mającej wkrótce dołączyć do grona państw członkowskich Chorwacji. Polska od lipca 2012 r. do końca czerwca br. sprawuje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. - Rozmawialiśmy o doświadczeniach mijającej perspektywy budżetu unijnego, o spostrzeżeniach i naszych oczekiwaniach w stosunku do nowej perspektywy unijnej. Dyskutowaliśmy również o tym jak reprezentować wspólne stanowisko przed Komisją Europejską, jak wpływać na decyzje na forum Unii Europejskiej przy kształtowaniu nowego budżetu UE (...) Jako grupa państw całego regionu mamy większą siłę przebicia - powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu polski minister transportu Sławomir Nowak.

W trakcie spotkania została podpisana deklaracja pomiędzy ministrami transportu Polski i Słowacji w sprawie współpracy regionalnej w obszarze transportu. Minister Nowak podpisał ze swoim odpowiednikiem ze Słowacji deklarację na temat budowy drogi ekspresowej i połączenia po słowackiej stronie do przejścia granicznego w Zwardoniu (Zwardoń-Skalite S69/R11). - My, po stronie polskiej w dużej mierze swoją robotę mamy wykonaną. Drugim istotnym wydarzeniem była moja rozmowa z ministrem Republiki Czeskiej i jego deklaracja, że po stronie czeskiej będzie budowa droga do przejścia granicznego w Lubawce. Dlatego już w tym roku jesteśmy gotowi ogłaszać przetargi na budowę S3 Legnica – Lubawka – poinformował Nowak. Jest to również dobra informacja dla portów Szczecin - Świnoujście.

{jumi [*9]}

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas