Menu
A+ A A-

4 km po szybkich torach

4 km po szybkich torach Fot. Strabag

Współfinansowany ze środków unijnych projekt Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju doczeka się wkrótce realizacji.

Umowę na budowę I odcinka SST podpisał inwestor: UM Szczecin oraz wykonawca: Konsorcjum Szczeciński Tramwaj sp. z o.o. -  Strabag sp. z o.o. Za dwa lata pasażerowie komunikacji miejskiej stolicy Pomorza Zachodniego dojadą tramwajem bezpośrednio z centrum Szczecina do Zdrojów i okolic Osiedla Słonecznego.

- W 2015 r. mieszkańcy będą mogli korzystać z nowego tramwajowego połączenia między prawobrzeżem i lewobrzeżem Szczecina – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Realizacja inwestycji budowy Szybkiego Tramwaju dla firmy Strabag jest równie istotna jak dla Miasta Szczecin. Mamy świadomość, że to dla Szczecina najważniejsza inwestycja ostatnich kilkudziesięciu lat, dzięki której zapewniona zostanie płynna i bezkolizyjna komunikacja między dwoma częściami miasta. W ciągu 24. miesięcy wybudujemy nowoczesną infrastrukturę, według najlepszych europejskich standardów – podkreślili przedstawiciele wykonawcy Alfred Watzl i Wojciech Trojanowski.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Spójności  w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Nową trasę obsługiwać będą w większości niskopodłogowe Swingi. Budowana nowa linia tramwajowa mieć będzie ok. 4 km długości i zakończy się tymczasową pętlą przy ul. Turkusowej zlokalizowanej w sąsiedztwie Osiedla Słonecznego i okolicach szpitala w Zdrojach. Docelowo trasa SST ma kończyć się w Kijewie. Podczas przetargu wykonawca zaoferował, że zrealizuje inwestycję za ok. 166 mln zł. Prace prowadzone przez konsorcjum firm Szybki Tramwaj Sp. z o.o. i Strabag Sp. z o.o. będą obejmowały: budowę torowiska o dł. niemal 8 km, budowę sieci trakcyjnej, estakady, wiaduktu i kładki technologicznej. Całkowite koszty projektu: 239 mln 817.241,14 zł. Koszty kwalifikowane: 187 mln 656.072,20 zł.

Koszty niekwalifikowane: 52 mln 161.168,94 zł. Dofinansowanie: 106 mln 081.977,61 zł. Istotnym elementem inwestycji będzie przesunięcie zabytkowej willi Grüneberga przy ul. Batalionów Chłopskich 61.

{jumi [*9]}

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas