Menu
A+ A A-

Gorąca żaba na liściu Wyróżniony

Gorąca żaba na liściu

„Biedronka na tulipanie", „Trzmiel na astrze", „Motyl na jeżówce", „Żaba na liściu lilii wodnej" to nie są tytułu kolejnych odcinków serialu przyrodniczego, ani bajek dla dzieci tylko pasjonującej przygody jaką jest numizmatyka. Okazuje się, że to hobby może okazać się też korzystnym sposobem na inwestowanie.

Historia zaczęła się w 2011 roku kiedy Królewska Mennica Kanadyjska wybiła srebrną 20 dolarową monetę „Biedronka na tulipanie" – połączoną ze szkłem Murano (nazwa pochodzi od wyspy w Wenecji, gdzie od ponad tysiąca lat specjalizują się w nim miejscowi artyści), charakteryzującym się wyjątkową przejrzystością i żywymi kolorami. Jego obróbka wymaga wiele pracy i umiejętności. Cała koncepcja monety „Biedronka na tulipanie" polega na koncepcie artystycznym, że owad jest wykonana ze szkła i naniesiona na srebrną dwudziestodolarówkę. Stare powiedzenie powiada, że dobre narzędzia są ważne, ale jeszcze ważniejsza jest dobra ręka. W przypadku kanadyjskich monet ze szkłem weneckim o powodzeniu pomysłu zadecydowało i jedno i drugie. Zapewne moneta jest mało praktyczna w codziennym obiegu, jednak jako numizmatyczne trofeum sprawdza się znakomicie.

W 2011 roku cena emisyjna „Biedronki na tulipanie" wynosiła 139,95 dolarów. Dziś jeśli uda się ją namierzyć na portalach aukcyjnych, co graniczy z cudem, trzeba będzie za nią zapłacić blisko 1200 dolarów. Królewska Mennica Kanadyjska kontynuuje ideę monet z trójwymiarowymi szklanymi obiektami. Niski nakład - zaledwie 5 tysięcy egzemplarzy – wielokrotnie przewyższający zainteresowanie sprawił, że rok później wybito monetę „Trzmiel na astrze" w dwukrotnie wyższym nakładzie. Wartość kolekcjonerska nadal okazała się ogromna. Dziś u oficjalnego polskiego dystrybutora, ostatnią sztukę można dziś dostać za 2590 zł. W 2013 roku do bestsellerowej kolekcji dołączył „Motyl na jeżówce", którego cena emisyjna wzrosła do 149,95 dolarów. W tym roku pojawiła się czwarta moneta „Żaba na liściu lilii wodnej" Jest to najnowsze dzieło włoskiego artysty Giuliano Donaggio. Choć nakład zwiększono w tym roku do 12,5 tysiąca, wszystko wskazuje na to, że moneta okaże się kolejnym hitem i tak jak poprzednicy - błyskawicznie się wyprzeda.

Dwudziestodolarówki z czystego srebra rzadkiej próby 999,9 wybito przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii mincerskich. Monety zdobią ręcznie wykonane szklane figurki biedronki, trzmiela, motyla i żaby - każda opracowana z niezwykłą precyzją i kunsztem, każda nieco inna i niepowtarzalna. Srebrne dwudziestodolarówki Królewskiej Mennicy Kanadyjskiej z weneckim szkłem Murano to coś więcej niż tylko numizmatyka - to małe dzieła sztuki, którymi cieszyć może się każdy. Każda moneta, dla bezpieczeństwa znajduje się w specjalnym ochronnym pojemniku, umieszczona w eleganckiej szkatule i posiada indywidualny certyfikat.

Tak o to miłość do numizmatyki, pięknych bibelotów może stać się również dochodową działalnością inwestycyjną. Srebrne dwudziestodolarówki zadowalają każdego, najbardziej nawet wymagającego kolekcjonera. Numizmaty mogą też stanowić piękną pamiątkę lub prezent okolicznościowy, o tyle ciekawy, że z czasem jego rynkowa wartość będzie z pewnością rosła. Warto złapać „żabę na liściu lilii wodnej" póki jest lato i jest jeszcze dostępna w cenie emisyjnej. Może stanie się to początek fascynującej kolekcji, nowego hobby lub nieoczekiwana intratna inwestycja.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas