Menu
A+ A A-

Wybudują wylotówkę na Janki

Wybudują wylotówkę na Janki www.sxc.hu

Dziś GDDKiA podpisała umowę na realizację jednej z kluczowych dla miasta Warszawy inwestycji -  budowę drogi ekspresowej S8 na odcinku Opacz – Paszków. Długo oczekiwana przez kierowców „wylotówka na Janki” powstanie w 32 miesiące i będzie kosztowała 565 mln  złotych.

Ponad 12,5 km drogi zbudowane zostanie w systemie zaprojektuj i wybuduj, przez firmę Strabag. Jest to jeden z najbardziej obciążonych ruchem odcinków  drogowy w Polsce, którym kierowcy wydostają się z Warszawy udając się w kierunku Krakowa i Katowic, na którym średnie obciążenie sięga ponad 61 tys. pojazdów na dobę. Jej zadaniem będzie zmniejszenie ruchu w Al. Krakowskiej i na trasie do Raszyna docelowo nawet o 50 tys. pojazdów na dobę.

Zakres prac objętych kontraktem obejmuje budowę: trzech pasów ruchu w obie strony na 5,3 km odcinku drogi ekspresowej Opacz – Janki Małe, 2 pasów ruchu w obie strony z rezerwą pod budowę trzeciego pasa na 4 km odcinku Janki Małe – Paszków wraz z odcinkiem drogi o klasie GP od węzła Janki Małe do skrzyżowania z drogą wojewódzką 721 o dł. prawie 3,3 km. W ciągu budowanej drogi między węzłami Opacz – Paszków powstaną trzy kładki ruchu pieszego, cztery mosty, 12 wiaduktów, 10 przejść dla zwierząt. Natomiast na drodze krajowej nr 7 na odc. Janki Małe – skrzyżowanie drogi krajowej nr 721 w rejonie Magdalenki, zgodnie z porozumieniem zawartym z mieszkańcami, w miejscowości Sękocin Las zamiast pierwotnie planowanego węzła drogowego, wybudowane zostanie skrzyżowanie drogowe, a droga zostanie przebudowana do klasy ruchu głównego przyspieszonego. Na odcinku 2,4 km powstaną dwie kładki piesze, jeden wiadukt, urządzenia bezpieczeństwa ruchu oraz urządzenia ochrony środowiska wraz z zielenią. Na budowanej drodze Opacz-Paszków, powstaną trzy węzły drogowe (Sokołowska, Janki Małe, Paszków), miejsca kontroli pojazdów dla Inspekcji Transportu Drogowego  i Miejsca Obsługi Podróżnych.

Wykonawca budowy spółka Strabag jest częścią austriackiego koncernu Strabag SE. Dotąd wybudowała naszym kraju m.in. autostradę A2 Nowy Tomyśl-Świecko, autostradową obwodnicę Wrocławia, autostradę A1 Bełk-Świerklany. Obecnie spółka prowadzi także prace budowlane na czwartym odcinku drogi S8 od węzła Złoczew do węzła Sieradz Południe. Konsorcjum Strabag i Heilit Woerner na realizację tego kontraktu ma 27 miesięcy. Prace trwają od stycznia 2012 r. i obejmują 19,8 km drogi S8. Nową drogą wybudowaną przez konsorcjum kierowcy pojadą w 2015 r. Strabag SE jest jednym z wiodących europejskich koncernów budowlanych. W 2011 r. przy zatrudnieniu 76,9 tys. osób osiągnął obroty w wysokości 14,3 mld euro. Grupa Strabag w Polsce zatrudnia obecnie około 6 tys. pracowników, a jej roczne obroty w 2011 r. wyniosły ponad 7 mld zł (ok. 1,7 mld euro).

{jumi [*9]}

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas