środa, 18 marzec 2020 20:26

GPW kontra IDS - skrócenie sesji giełdowej

Napisane przez

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) ocenia, że wprowadzenie zmiany harmonogramu sesji giełdowej jest w obecnych warunkach bardzo trudne i niesie ze sobą zbyt duże ryzyko operacyjne. IDM, Izba Domów Maklerskich, poinformowała, że zwróciła się ponownie do zarządu GPW z wnioskiem o pilne skrócenie sesji giełdowej do godz. 16:15 ze skutkiem natychmiastowym.

Nowy tydzień na globalnych rynkach surowcowych wnosi wiele niepewności politycznej. Wczorajsza sesja nie przyniosła istotnych danych makroekonomicznych, więc inwestorzy skupiają się na coraz głośniejszym konflikcie pomiędzy Iranem a Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią.

W 2017 roku wchodzi w życie dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie obowiązku raportowania danych niefinansowych. Szacuje się, że przepis obejmie około 250–300 polskich spółek. Praktyka raportowania zdarzeń pozafinansowych jest powszechnie stosowna m.in. w Japonii oraz Stanach Zjednoczonych. W naszym kraju to wciąż rzadkość. Tymczasem dostępność tego typu danych istotnie zwiększa zainteresowanie akcjonariuszy i pozwala osiągnąć wyższe stopy zwrotu.

poniedziałek, 20 październik 2014 10:00

Warszawska giełda rozwija się technologicznie

Napisane przez

Warszawska giełda staje się coraz bardziej zaawansowana technologicznie. To przyciąga nowych międzynarodowych inwestorów. Dla nich ważne jest to, by systemy transakcyjne na rynku akceptowały rozwiązania technologiczne, z których oni korzystają. Od 2013 roku na warszawskiej giełdzie działa nowoczesny system transakcyjny UTP (Universal Trading Platform).

W środę rano opublikowano serię indeksów PMI dla sektora przemysłu z krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski. Dla naszego kraju odczyt na poziomie 49,5 pkt oznacza wzrost względem sierpnia o 0,5 pkt i przebicie prognoz zakładających spadek do 48,7 pkt.

O ile w ostatnim tygodniu wakacji sytuacja na Ukrainie była przyczyną przeceny indeksów, tak w pierwszym tygodniu września już niepotwierdzone informacje o rozmowach pokojowych wywoływały euforię na giełdzie w Kijowie i w Moskwie. Korzystała na tym też mocno GPW, a szczególnie największe spółki.

Zeszły tydzień mógł dla GPW być całkiem niezły, ale sytuację skomplikowało zaostrzenie konfliktu na Ukrainie, gdzie oddziały rosyjskie zajmowały tereny w pobliżu Morza Azowskiego, a prezydent Ukrainy nazwał to otwartą agresją Rosji. Przez to wydarzenie indeksy tąpnęły, a szczególnie mocno spadły indeksy przy Książęcej.

poniedziałek, 28 lipiec 2014 12:54

Nowy prezes GPW to nadzieja na zmiany

Napisane przez

Paweł Tamborski już na czele Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Nowy prezes jest dobrze oceniany przez uczestników rynku. Będzie musiał zmierzyć się z potrzebą zmian w regulacjach. Miałyby one ułatwić pozyskiwanie nowych spółek przez GPW, a także uczynić cały obrót gospodarczy bardziej przejrzystym i bezpieczniejszym.

czwartek, 24 lipiec 2014 11:54

Rynek czeka na nowego prezesa giełdy

Napisane przez

Inwestorzy spodziewają się, że KNF wyrazi dziś zgodę na objęcie przez Pawła Tamborskiego fotela prezesa GPW. W piątek ma zostać dokończone walne zgromadzenie akcjonariuszy Giełdy, po którym były wiceminister skarbu zajmie miejsce Adama Maciejewskiego. Według Piotr Olendskiego, członka zarządu Deutsche Bank Polska, Tamborski ma dobre kwalifikacje, by zmierzyć się z wyzwaniami, jakie stoją przed polskim rynkiem kapitałowym.

poniedziałek, 21 lipiec 2014 12:27

GPW skorzysta na doświadczeniu Tamborskiego

Napisane przez

Nowy prezes zaczyna kierować giełdą w momencie, gdy skończyły się już proste możliwości jej rozwoju. Ograniczenie OFE grozi marginalizacją polskiej giełdy, dlatego nowe władze powinny dokończyć jej prywatyzację i poszukać możliwości fuzji. W tym kontekście cenne może być doświadczenie Pawła Tamborskiego, który od 20 lat jest związany z rynkiem kapitałowym, prowadził też sprzedaż państwowych firm.

wtorek, 24 czerwiec 2014 12:31

Warszawska giełda ma szansę na wzrosty

Napisane przez

Niskie stopy procentowe i ewentualne dalsze luzowanie polityki ze strony Rady Polityki Pieniężnej mogą przyczynić się do podtrzymania wzrostów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Rynek obligacji skarbowych nie jest obecnie atrakcyjny, a inwestorzy powinni poszukać okazji na rynku obligacji korporacyjnych.

wtorek, 20 maj 2014 12:35

GPW będzie zachęcać Polaków do inwestowania

Napisane przez

Giełda Papierów Wartościowych ruszyła z kampanią wizerunkową promującą rynek kapitałowy. Celem jest podkreślenie roli, jaką giełda odegrała w procesie budowania wolnego rynku w Polsce, powiązanie 23 lat istnienia warszawskiego parkietu z przypadającymi na ten rok obchodami 25-lecia transformacji ustrojowej oraz zachęcenie Polaków do inwestowania swoich oszczędności na GPW.

środa, 16 kwiecień 2014 10:52

23 lata warszawskiej giełdy

Napisane przez

GPW świętuje 23. urodziny. 16 kwietnia 1991 r. miała miejsce pierwsza po wojnie i okresie komunizmu sesja giełdowa. W dniu inauguracji na parkiecie notowanych było tylko pięć spółek. Dzisiaj warszawska giełda jest postrzegana jako jeden z symboli sukcesu polskiej transformacji. Po tym, jak obecność na GPW stała się celem dla wielu przedsiębiorstw, sama giełda chce umocnić swoją pozycję w Europie Środkowej.

poniedziałek, 24 luty 2014 11:01

Dwa nowe indeksy na GPW

Napisane przez

24 marca na GPW pojawią się indeksy WIG50 i WIG250. Z notowań znikną indeksy małych spółek sWIG80 i WIG-Plus. Natomiast do końca 2015 roku równolegle utrzymany zostanie mWIG40.

środa, 15 styczeń 2014 09:23

Nowa strategia warszawskiej giełdy

Napisane przez

Dzisiaj warszawska Giełda Papierów Wartościowych ogłosi strategię na lata 2014-2020. Końcówka ubiegłego roku stała pod znakiem planowania reformy OFE, która zmusiła większość funduszy do wyprzedawania akcji. Drugim ważnym wydarzeniem był debiut pierwszej chińskiej spółki na warszawskim parkiecie.  Wydarzenia te będą mieć swoje konsekwencje także w tym roku.

piątek, 10 styczeń 2014 15:08

GPW drugą i trzecią giełdą w Europie

Napisane przez

Giełda w Warszawie z 13 IPO (7 na rynku głównym i 6 na NewConnect) była drugim rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów w IV kw. Łączna wartość IPO wyniosła 1,0 mld euro, co plasuje polską giełdę na trzecim miejscu wśród wszystkich rynków europejskich, wynika z kwartalnego raportu IPO Watch Europe przygotowanego przez firmę doradczą PwC.

czwartek, 19 grudzień 2013 13:26

Spółka ponownie członkiem RESPECT Index

Napisane przez

Spółka Pelion S.A. ponownie znalazła się w gronie spółek zarządzanych w sposób zrównoważony i odpowiedzialny, notowanych w ramach RESPECT Index. Uroczyste ogłoszenie nowego składu indeksu i wręczenie certyfikatów spółkom miało miejsce 17 grudnia 2013 r. w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

czwartek, 07 listopad 2013 09:37

Prywatyzacja PKP Intercity w 2016 r.

Napisane przez

W przyszłym roku na giełdę może trafić kolejny pakiet akcji PKP Cargo. Rok 2014 będzie jednak trudny dla kolei w Polsce z powodu dużej liczby remontów linii, co może utrudnić pozyskanie inwestorów. W następnej kolejności PKP SA chce sprzedać pakiety akcji w PKP Energetyce, TK Telekom oraz PKP Intercity.

poniedziałek, 21 październik 2013 11:45

Inwestorzy czekają na akcje

Napisane przez

 

Dzisiaj kończą się zapisy dla klientów indywidualnych na akcje największego w Polsce i drugiego w UE przewoźnika towarowego – PKP Cargo. Zaproponowany przedział cenowy to 59-74 zł za jedną akcję, co – zdaniem analityków – jest rozsądną propozycją, która odzwierciedla wartość firmy. Inwestorzy czekają również na zapowiadany na końcówkę roku debiut Energi.

poniedziałek, 29 lipiec 2013 09:43

Chińczycy chcą debiutu na warszawskim parkiecie

Napisane przez

Chińskie firmy zainteresowane debiutem na Giełdzie Papierów Wartościowych. – Są to firmy bardzo sensowne, oparte na interesującym modelu wymiany Europa-Azja, Chiny-Polska – informuje Jarosław Dąbrowski. Firmy te chcą poprzez polską giełdę pozyskać kapitał, o który coraz trudniej w Chinach. Warszawski parkiet dzięki temu mógłby umocnić swoją pozycję wśród środkowoeuropejskich giełd. Warunkiem jest jednak regularny dopływ na giełdę środków z OFE.

środa, 17 lipiec 2013 12:20

Związki opóźnią debiut giełdowy PKP Cargo

Napisał

Żądania związków zawodowych PKP Cargo są zbyt wygórowane, a ich realizacja może storpedować prywatyzację spółki, lub opóźnić debiut na GPW o kilka lat, uważają eksperci, z którymi rozmawiała agencja ISBnews.

wtorek, 07 maj 2013 09:29

Gazprom może wejść na polską giełdę

Napisane przez

Rozwój odnawialnych źródeł energii, a także konieczność liberalizacji rynku sprawiają, że rośnie zapotrzebowanie na błękitne paliwo i zmienia się rola gazowego monopolisty, jakim jest PGNiG. Koncernowi rośnie konkurencja w postaci spółek energetycznych zajmujących się do tej pory sprzedażą prądu. Należy też liczyć się z tym, że na polską giełdę gazu może wejść Gazprom.

środa, 27 marzec 2013 09:40

15 kwietnia ruszy nowy system transakcyjny

Napisane przez

Za trzy tygodnie na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zostanie uruchomiony Universal Trading Platform – nowy system transakcyjny, stworzony przez NYSE - Euronext. Zastąpi on wysłużony Warset nabyty przed laty od giełdy paryskiej.