Menu
A+ A A-

Szerszy dostęp do tanich poręczeń

Szerszy dostęp do tanich poręczeń www.sxc.hu

Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy w województwie mazowieckim mogą już ubiegać się o poręczenie kredytów i pożyczek w ramach inicjatywy JEREMIE.

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy z Fundacją na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa oraz FM Bankiem SA. Przedsiębiorcy z Mazowsza mogą starać się o poręczenie kredytów i pożyczek w Fundacji na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa oraz w oddziałach FM Banku, z kolei pożyczek udziela Towarzystwo Inwestycji Społeczno–Ekonomicznych SA (TISE), które dołączyło do programu 14 czerwca br. BGK jako Menadżer Funduszu Powierniczego JEREMIE Województwa Mazowieckiego planuje podpisać jeszcze ok. 10 umów w zakresie już ogłoszonych oraz planowanych konkursów na wybór pośredników finansowych. Szacuje się, że w ramach 60 mln zł, które Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego przeznaczył na inicjatywę JEREMIE, z finansowania skorzysta blisko 600 mikro-, małych i średnich firm.

JEREMIE to program skierowany do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, w szczególności do tych podmiotów, które rozpoczynają działalność gospodarczą, nie posiadają historii kredytowej, ani zabezpieczeń o wystarczającej wartości. W ramach programu oferowane są przedsiębiorcom niskooprocentowane pożyczki i poręczenia, których udzielają pośrednicy finansowi współpracujący BGK. Poręczenie polega na zabezpieczeniu spłaty zobowiązań przedsiębiorcy, który uzyskał kredyt lub pożyczkę w instytucji finansowej. Wysokość poręczeń, jakie mogą uzyskać MŚP ze środków JEREMIE, określana jest przez pośredników finansowych w odniesieniu do wartości wnioskowanego kredytu. Maksymalna kwota jednostkowego poręczenia może wynieść nawet 1 mln zł.

Oprocentowanie pożyczek JEREMIE jest ustalane przez pośredników finansowych i w niektórych przypadkach wynosi tylko 2 proc., co w porównaniu z kredytem bankowym jest bardzo atrakcyjną ofertę. Maksymalna wartość pożyczki, o jaką mogą się ubiegać właściciele firm wynosi nawet 500 tys. zł. Maksymalny czas, na jaki można otrzymać pożyczkę, to 60 miesięcy (5 lat) z sześciomiesięczną karencją w spłacie, natomiast poręczenie w ramach programu obowiązuje nawet do 75 miesięcy. Pożyczki i poręczenia w ramach inicjatywy JEREMIE muszą być przeznaczone na finansowanie działalności gospodarczej w zakresie budowy, rozbudowy lub rozszerzania działalności gospodarczej np. wdrażania nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych, zakup wyposażenia związanego z celem realizowanego przedsięwzięcia, tworzenie nowych, trwałych miejsc pracy oraz inne cele gospodarcze przyczyniające się do rozwoju przedsiębiorstwa. Aby skorzystać z programu wystarczy mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą, prowadzić ją lub posiadać siedzibę na terenie województwa mazowieckiego. Finansowanie w ramach JEREMIE nie może być przeznaczane na: pokrywanie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, finansowanie celów konsumpcyjnych, spłatę pożyczek i kredytów czy spłatę zobowiązań publiczno-prawnych.

Program prowadzony jest przez BGK w sześciu województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, dolnośląskim i mazowieckim. Środki w wysokości ponad 1,7 mld zł pochodzą z Regionalnych Programów Operacyjnych. Do tej pory, we wszystkich regionach, w których BGK zarządza środkami JEREMIE, wsparcie trafiło do ponad 11,5 tys. firm.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas