Menu
A+ A A-

Fundusze pną się w górę

Fundusze pną się w górę www.sxc.hu

Marzec przyniósł dalszy wzrost wartości aktywów netto, zarządzanych przez krajowe towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Wartość środków powierzonych funduszom inwestycyjnym w zarządzanie wzrosła wówczas o 5 proc. Osiągnęła w ten sposób poziom 156,4 mld zł, tj. o 7,5 mld zł więcej niż w lutym – wynika z ostatniego wspólnego raportu Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. To najwyższa miesięczna dynamika zmian od trzech lat. W sumie w ciągu ostatnich 12. miesięcy aktywa funduszy zyskały na wartości już blisko jedną czwartą.

Tak duży wzrost wartości aktywów funduszy w marcu był efektem wniesienia ok. 5,4 mld zł do funduszy niedetalicznych, czyli „szytych na miarę” konkretnego inwestora. Z tej kwoty ok. 4,5 mld zł to środki wniesione przez grupę PZU do kilku swoich funduszy aktywów niepublicznych. W efekcie to właśnie fundusze aktywów niepublicznych odnotowały największą dynamikę zmian, rzędu 34 proc. do 22,1 mld zł. Według szacunków Analiz Online, saldo wpłat i wypłat do funduszy detalicznych wyniosło w marcu ok. 1,8 mld zł. Łączny bilans sprzedaży zamknął się więc rekordową kwotą 7,2 mld zł.

Rekordzistami rodzimego rynku w pierwszym kwartale br. były fundusze gotówkowe i pieniężne. W minionym miesiącu, dzięki kolejnemu zastrzykowi środków od klientów, zwiększyły wartość zarządzanych aktywów o 5,1 proc., do 16,3 mld zł. W sumie od początku roku aktywa w nich zgromadzone wzrosły o 2,5 mld zł, czyli o blisko jedną piątą. Nieprzerwany strumień nowej gotówki płynie także do funduszy absolutnej stopy zwrotu, których aktywa w marcu zyskały na wartości 4,3 proc., przekraczając poziom 4,9 mld zł. Dominującą grupą pod względem wartości zarządzanych aktywów na polskim rynku pozostają fundusze dłużne, które na koniec marca zarządzały aktywami wartymi 42,5 mld zł. W minionym miesiącu odnotowały wzrost rzędu 1,9 proc.

W marcu traciły na wartości aktywa funduszy mieszanych. Wpływ na to miały słabe wyniki, bowiem saldo wpłat i wypłat od 2 miesięcy jest dodatnie. W sumie na koniec marca wartość aktywów w nich zgromadzonych spadła poniżej poziomu 20 mld zł, a ich udział w rynku zmniejszył się do niecałych 13 proc.

Zespół Analiz Online

{jumi [*9]}

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas