Menu
A+ A A-

Fundusze bogatsze o 3 miliardy Wyróżniony

Fundusze bogatsze o 3 miliardy www.sxc.hu

Luty okazał się piątym miesiącem z rzędu dodatniego salda wpłat i wypłat (umorzeń) do funduszy inwestycyjnych. Na koniec miesiąca wyniosło ono 1,01 mld zł.

Ponadto drugi miesiąc tego roku charakteryzował się większym zainteresowaniem klientów funduszami rynku pieniężnego – napisali autorzy ostatniego raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA). Luty to także rekordowy napływ środków do funduszy obligacji korporacyjnych. Licząc od początku roku do rodzimych TFI trafiło prawie 2,9 mld zł.

Według raportu w lutym byliśmy świadkami kilku zmian, które mogą mieć wpływ na dalszy obraz rynku w kolejnych miesiącach. Po raz pierwszy od grudnia 2011 r. fundusze dłużne zanotowały odpływ środków (-134,6 mln zł). To efekt malejących w szybkim tempie stóp procentowych oraz wyhamowania, przynajmniej czasowego, zainteresowania zagranicznych inwestorów rodzimym długiem. Warto jednak zwrócić uwagę na stojące dotychczas w drugiej linii fundusze obligacji korporacyjnych, w lutym napłynęło do nich 705 mln zł, wartość jak dotąd nie spotykana. Fundusze akcji w ub. miesiącu pozyskały ponad 256 mln zł nowych środków, najwięcej od lipca 2012 r., który i tak był zaburzony utworzeniem dedykowanego funduszu przez jedną z instytucji finansowych. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy do grupy funduszy akcji napłynęło już ponad 461 mln zł. Klientów zachęcają bijące rekordy indeksy w USA oraz dobre wyniki wybranych funduszy inwestycyjnych, np. w segmencie małych i średnich spółek.

- Luty był kolejnym miesiącem, w którym rynek funduszy inwestycyjnych rozwijał się – rosły wpłaty klientów oraz aktywa funduszy. Cieszy fakt, że inwestorzy – świadomie bądź nie – zaczynają dywersyfikować swoje portfele i zwracają uwagę na inne fundusze niż tylko te inwestujące w obligacje skarbowe. Zachęcają do tego same TFI, tworząc nowe produkty oparte na różnych segmentach i rynkach. – mówi Marcin Dyl, prezes IZFiA.

{jumi [*9]}

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas