Menu
A+ A A-

Zmodernizowane zabezpieczenia polskich banknotów

Zmodernizowane zabezpieczenia polskich banknotów Fot. NBP

Narodowy Bank Polski zaprezentował banknoty powszechnego obiegu o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych ze zmoderni­zowanymi zabezpie­czeniami. Trafią one do obiegu w kwietniu 2014 r.

Wbrew pogłoskom NBP nie zamierza wprowadzać do obiegu banknotu 500-złotowego. Odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpie­czenie recto-verso to najważniejsze zmiany, jakie spostrzegą Polacy na banknotach 10, 20, 50 i 100 zł w swoich portfelach już od kwietnia przyszłego roku. Projekty graficzne zmodernizowanych banknotów nie uległy zmianie, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne. Banknot o nominale 200 zł na razie nie zostanie zmodernizowany. Zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną. Banknoty z nowoczesnymi zabezpieczeniami będą stopniowo trafiały do obiegu od kwietnia 2014 r. w ramach standardowych operacji zasilania banków w gotówkę oraz wycofywania zniszczonych lub uszkodzonych banknotów. - Oznacza to, że żaden banknot z nowymi zabezpieczeniami nie trafi do naszych portfeli przed tą datą. Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym – mówi Marek Belka, prezes NBP.

Aby przygotować wszystkich uczestników obrotu gotówkowego na tę zmianę od stycznia 2014 r. NBP – we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych – przeprowadzi ogólnopolską kampanię informacyjną pod hasłem „Bezpieczne Pieniądze”, dotyczącą nowych zabezpieczeń polskich banknotów. W ramach akcji udostępniona zostanie, między innymi, bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne „NBP Safe” prezentująca zabezpieczenia polskich znaków pieniężnych oraz aktualną tabelę kursów NBP.

Wprowadzone w 1995 r. zabezpieczenia oraz system zasilania obrotu gotówkowego funkcjonują bez zarzutu, a poziom fałszerstw znaków pieniężnych w Polsce jest niski. Jednak postęp technologiczny, który dokonał się w ostatnich latach, wymaga przeprowadzenia technicznej operacji polegającej na modernizacji zabezpieczeń banknotów powszechnego obiegu. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w perspektywie kolejnych lat. Seria banknotów „Władcy polscy” autorstwa Andrzeja Heidricha, którą posługujemy się obecnie, została wprowadzona do obiegu w 1995 r. NBP przeprowadzi operację zmiany zabezpieczeń banknotów tej serii po raz pierwszy. Takie działania są podejmowane przez banki centralne cyklicznie – średnio co osiem lat. W tym roku Europejski Bank Centralny wprowadził do obiegu zmodernizowany banknot o nominale 5 euro. Wcześniej nowe zabezpieczenia banknotów wprowadziły także Hiszpania – 7 lat oraz Słowacja i Estonia – 3 i 4 lata przed wstąpieniem do strefy euro.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas