Menu
A+ A A-

Miliony ROR-ów Polaków

Miliony ROR-ów Polaków www.sxc.hu

Ponad 30 mln kont osobistych, prawie 7 mln kart kredytowych i 2 mln osób aktywnie korzystających z bankowości mobilnej – to najnowsze statystyki polskiej bankowości.

Są one prezentowane w cyklu raportów serwisu PRNews.pl. Mimo podwyżek opłat w sektorze bankowym, coraz więcej osób gromadzi swoje pieniądze na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych – twierdzi portal Bankier.pl. W ciągu ostatniego roku najwięcej kont przybyło w Grupie Alior Banku, w Getin Banku i w Banku Pocztowym. Niezmiennie najwięcej rachunków osobistych prowadzi PKO Bank Polski.

 – Dwadzieścia banków, które brało udział w badaniu, prowadzi już 26,9 mln kont. Dane te nie uwzględniają sektora banków spółdzielczych, SKOK-ów i kilku mniejszych banków komercyjnych. Notujemy więc wzrost aż o 1,8 mln w stosunku do danych z czerwca ubiegłego roku. Największą dynamiką przyrostu mogą pochwalić się Grupa Alior Bank (Alior Bank i Alior Sync), Getin Bank i Bank  Pocztowy. Z szacunków PRNews.pl wynika, że sektor spółdzielczy prowadzi kolejne 3 mln kont osobistych. Łącznie daje to ponad 30 mln ROR-ów – mówi Wojciech Boczoń, redaktor prowadzący PRNews.pl.

Polacy chętnie używają kart kredytowych, ale nie mają ich już tak dużo, jak kilka lat temu. Kryzys finansowy, problemy ze spłatami, a także rosnące opłaty zmieniły sposób używania karty. Klienci nie wyciągają już jednorazowo całego limitu, a częściej dokonują transakcji na mniejsze kwoty. – Przez ostatnie 14 kwartałów liczba kart kredytowych w portfelach Polaków systematycznie zmniejszała się. W ciągu minionych trzech i pół roku z rynku zniknęło 4,5 mln kart. Obecnie jest ich ok. 7 mln – dodaje Boczoń. Z danych PRNews.pl wynika, że najwięcej aktywnych kart posiada obecnie Sygma Bank – 974 tys. W czołówce są też Credit Agricole Bank Polska (861 100) i PKO Bank Polski (837 731).

Mimo że, aż 20 mln klientów podpisało umowę umożliwiającą korzystanie z bankowości internetowej, aktywnie używa jej tylko 11 mln. Z danych zebranych przez serwis PRNews.pl wynika, że najwięcej umów pozwalających na korzystanie z bankowości internetowej podpisali klienci PKO Banku Polskiego (5,48 mln). Na drugim miejscu jest Grupa mBanku, czyli mBank i MultiBank (łącznie 3,18 mln), trzecie miejsce zajmuje ING Bank Śląski (2,5 mln). – Liczba osób korzystających z elektronicznych kanałów dostępu będzie nadal rosła. Wpłynie na to w głównej mierze, wejście na rynek nowych pokoleń klientów, dla których internet to naturalne środowisko. Nieuniknioną konsekwencją będzie jednak stopniowe ograniczanie liczby placówek, a co za tym idzie - redukcja etatów w sektorze bankowym – dodaje Boczoń.

Dużą popularnością wśród klientów cieszy się również bankowość mobilna. Większość banków umożliwia już obsługę produktów finansowych przez telefon komórkowy. Na koniec II kwartału 2013 r. aktywnych klientów bankowości mobilnej było już co najmniej 1,7 mln. Dziś ta liczba może sięgać już blisko 2 mln osób. - Dane prezentowane przez banki nie pozostawiają wątpliwości: przechodzimy właśnie mobilną rewolucję. W dłuższej perspektywie można oczekiwać, że bankowość mobilna przejmie podstawowe funkcje dzisiejszej bankowości internetowej. Z kolei zwykłe systemy bankowości internetowej zaczną ewoluować w stronę zaawansowanych centrów zarządzania finansami osobistymi – uważa Boczoń.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas