Menu
A+ A A-

Działa system SORBNET2

Działa system SORBNET2 www.sxc.hu

10 czerwca 2013 r., po trwających ponad trzy lata przygotowaniach, Narodowy Bank Polski uruchomił nową odsłonę najważniejszego, polskiego systemu płatności, w którym prowadzone są rachunki bieżące banków i dokonywany jest rozrachunek międzybankowy dla płatności w złotych.

SORBNET2 w ten sposób zastąpił działający od 1996 r. SORBNET. Nowy system to „kręgosłup” systemu płatniczego w Polsce, bowiem bez jego sprawnego i niezawodnego działania niemożliwe byłoby działanie innych kluczowych systemów płatności w złotych, w tym ELIXIR-u. 

W 2012 roku poprzez SORBNET zrealizowanych zostało 3,0 mln zleceń o łącznej wartości 67,8 bln zł, co daje dziennie średnio 11,8 tys. zleceń na łączną wartość blisko 270 mld zł. Obroty w tym systemie rosły dynamicznie przez cały czas jego funkcjonowania, m.in. w ciągu ostatnich pięciu lat liczba przetworzonych zleceń rosła rocznie średnio o 15 proc., a ich wartość - o 11 proc. SORBNET2, podobnie jak jego poprzednik, jest systemem typu RTGS (ang. Real Time Gross Settlement), w którym zlecenia płatnicze realizowane są zgodnie z zasadą rozrachunku brutto (przetwarzanie zleceń pojedynczo, tj. bez ich wzajemnego kompensowania) oraz zasadą rozrachunku w czasie rzeczywistym (przetwarzanie zleceń na bieżąco w ciągu dnia, a nie w wyznaczonych momentach dnia).

Dzięki uruchomieniu SORBNET2 nie tylko nastąpiło unowocześnienie polskiego systemu RTGS. Bowiem poprawiło się także bezpieczeństwo jego działania. Przejście na rozwiązania oferowane przez międzynarodową sieć telekomunikacyjną SWIFT oraz zastosowanie nowych rozwiązań technologicznych zwiększyło niezawodność funkcjonowania systemu oraz jego wydajność, a w efekcie także bezpieczeństwo i efektywność obrotu międzybankowego. W nowym systemie SORBNET2 uczestniczy 48 banków, NBP, Krajowa Izba Rozliczeniowa SA oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych SA. Dzięki zastosowaniu międzynarodowych standardów w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych, w przyszłości w tym systemie będą mogły uczestniczyć także podmioty zagraniczne.

{jumi [*9]}

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas