Menu
A+ A A-

Rządowe zabezpieczenia kredytów dla firm

Rządowe zabezpieczenia kredytów dla firm Fot. BGK

 

Już od ponad dwóch miesięcy przedsiębiorcy mogą korzystać z kredytów przeznaczonych na sfinansowanie bieżącej działalności, na które gwarancji udziela Skarb Państwa. Jeden z portali sprawdził, w którym banku całkowity koszt kredytu jest najmniejszy.

Bankier.pl przyjął, że o kredyt ubiega się przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od trzech lat, interesuje go kredyt z gwarancją de minimis w wysokości 50 tys. zł i chce go spłacić w 24 miesiące. Okazuje się, że różnica w całkowitych kosztach kredytu najlepszej i najmniej korzystnej oferty wynosi ponad 2 tys. zł. Aby firma mogła dostać kredyt w banku, musi przedstawić zabezpieczenie. Gdy jednak przedsiębiorca potrzebuję większej kwoty, a nie ma wystarczającego dla banku zabezpieczenia w takiej sytuacji może skorzystać z kredytów z zabezpieczeniem de minimis. Ryzyko związane z udzielonymi gwarancjami bierze na siebie wówczas Skarb Państwa. Kredyt udzielany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem 14. banków komercyjnych, którymi są: PKO BP, BRE Bank, ING Bank Śląski, Bank BPS, SGB-Bank, Bank Ochrony Środowiska, Raiffeisen Polbank, Getin Noble Bank, Idea Bank, Toyota Bank, Bank Zachodni WBK, Krakowski Bank Spółdzielczy, Alior Bank i Bank Pekao.

 

O kredyt ten ubiegać się może tylko firma, która ma zdolność kredytową. Parametry gwarancji są jednakowe dla wszystkich. Przedsiębiorca może uzyskać gwarancję do 60 proc. kwoty kredytu, do kwoty 3,5 mln zł i maksymalnie na 27 miesięcy. Dodatkowo przez pierwszych 12 miesięcy (dla gwarancji udzielonych do 31.12.2013) przedsiębiorca nie płaci za objęcie kredytu gwarancją. Od drugiego roku korzystanie z gwarancji wiąże się z opłatą, która wynosi 0,5 proc. w skali roku od kwoty gwarancji. Z informacji bankier.pl wynika, że

 

zainteresowanie tymi kredytami jest bardzo duże. Często ubiegają się o nie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz małe i średnie firmy.

 

Z banków, które udostępniły portalowi dane, najkorzystniejszą ofertę ma obecnie PKO BP. Koszt kredytu (z opłatą za konto) wyniesie ostatecznie 3732,4 zł. Drugie miejsce zajmuje Raiffeisen Polbank z kosztem wynoszącym 3525 zł, a trzecie miejsce należy do Getin Banku (3792,94 zł). Na kolejnych miejscach uplasowały się banki: 4/ BPS, 5/ Idea Bank, 6/ BOŚ Bank.

{jumi [*9]}

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas