Menu
A+ A A-

Na jakie zaświadczenia można otrzymać pożyczkę pozabankową? Wyróżniony

Na jakie zaświadczenia można otrzymać pożyczkę pozabankową?

Wbrew obiegowemu przekonaniu, uzyskiwanie regularnych dochodów w przeważającej większości wypadków będzie stanowić konieczny warunek dla uzyskania chwilówki czy też pozabankowej pożyczki ratalnej.

To prawda, że co do zasady weryfikacja zdolności kredytowej klienta w wydaniu instytucji pożyczkowych cechuje się znacznie bardziej elastycznym przebiegiem, niż ma to miejsce w przypadku konkurencyjnych banków. W żaden jednak sposób nie należy wyciągać z tego wniosku, że firma pożyczka udzieli nam finansowania całkowicie pomijając ten etap.

Jednocześnie należy dodać, że spektrum dochodów akceptowalnych dla instytucji pożyczkowych jest szersze, niż ma to miejsce w przypadku banków. Trzeba jednak liczyć się również z tym, że firmy pożyczkowe cechują się dość znacznym zróżnicowaniem w tym aspekcie. Co więcej, niektóre rodzaje dochodów generalnie nie będą akceptowane przez żadnego spośród pozabankowych pożyczkodawców.

Jakie dochody są akceptowane przez instytucje pożyczkowe?

Klienci bardzo często zastawiają się, w jaki sposób można określić, czy dana instytucja pożyczkowa akceptuje np. dochody uzyskiwane z tytułu umowy o dzieło, a kiedy będzie konieczne posiadanie umowy o pracę? Takiej weryfikacji najłatwiej jest rzecz jasna dokonać przeglądając dokumenty udostępniane przez instytucje pożyczkowe na ich witrynach internetowych. Jeżeli więc dana firma informuje o tym, że koniecznym warunkiem uzyskania pożyczki jest przedstawienie przez klienta zaświadczenia o dochodach, najpewniej oznacza to po prostu tyle, że w przypadku tego konkretnego pożyczkodawcy klient ma szanse na uzyskanie pożyczki tylko wówczas, gdy pracuje w ramach umowy o pracę.

Co jednak oczywiste, w obecnych realiach instytucje pożyczkowe rzadko wymagają od klientów dostarczania dodatkowej dokumentacji. Najczęściej weryfikacja naszej zdolności kredytowej odbywa się albo poprzez przesłanie pożyczkodawcy wyciągu z konta bankowego za ostatnie miesiąca albo też poprzez skorzystanie z nowoczesnych aplikacji typu Instantor lub Kontomatik, które to aplikacje poza danymi osobowymi klienta w sposób automatyczny pobierają również historię rachunku bankowego za kilka ostatnich miesięcy.

W przypadku tego, znacznie bardziej popularnego, wariantu procesu weryfikacji zdolności kredytowej, pożyczkobiorca może liczyć na uzyskanie pożyczki również w sytuacji, kiedy uzyskuje zarobki z tytułu na przykład umów o dzieło lub umowy zlecenia. Dla firmy pożyczkowej sam status naszego zatrudnienia będzie przeważnie mieć raczej drugorzędne znaczenie. Liczyć się natomiast będzie przede wszystkim nasza sytuacja finansowa, która zostanie oceniona na podstawie analizy historii rachunku bankowego za ostatnie miesiąca, a także rzecz jasna na podstawie weryfikacji naszych danych w określonych "bazach dłużników". 

Wbrew pozorom, pomimo uproszczonego charakteru ten model procesu weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnych klientów okazuje się całkiem skuteczny.

Jednocześnie warto dodać, że niektóre spośród instytucji pożyczkowych udzielają chwilówek "na oświadczenie" w sensie ścisłym, czyli de facto bez weryfikacji rachunku bankowego. Tego rodzaju oferty należą jednak do zdecydowanej mniejszości. Na dodatek w niektórych sytuacjach instytucja pożyczkowa może na swojej stronie informować np. o dostępności oferowanych przez siebie pożyczek jedynie "na dowód"(czyli na oświadczenie), jednak na etapie wnioskowania możemy zostać poproszeni o przesłanie pożyczkodawcy dodatkowych dokumentów, jak np. wyciąg z konta bankowego.

Inne dochody akceptowane przez pożyczkodawców

Aktualnie instytucje pożyczkowe często akceptują również dochody wynikające z emerytury, renty a nawet świadczenia 500 plus. Co więcej, np. emeryci należą do klientów "lubianych" przez pożyczkodawców(dotyczy to zresztą również banków). Wszystko przez to, że dochód uzyskiwany z tytułu świadczeń społecznych jest uznawany za pewny i stabilny. Oczywiście jednak, liczyć się będzie nie tylko sam fakt pobierania określonego świadczenia, ale również nasza sytuacja finansowa oraz historia w bazach.

Co natomiast z dochodami uzyskiwanymi wskutek tzw. pracy na czarno? Cóż, w tym wypadku ogromna większość instytucji pożyczkowych z pewnością odmówi klientowi finansowania. Na rynku istnieją jednak również instytucje pożyczkowe, które w swoich prospektach informacyjnych informują o "elastycznym podejściu do każdego klienta" oraz "akceptowaniu różnych rodzajów dochodów". Naturalnie, w tym wypadku firmy pożyczkowe nie wymieniają wprost wszystkich dochodów, które mogą zostać zaakceptowane. Co więcej, klient uzyskujący dochody niemożliwe do udokumentowania będzie musiał liczyć się z tym, że finalna decyzja w sprawie jego wniosku pożyczkowego zostanie podjęta na podstawie bezpośrednich negocjacji z konsultantem firmy pożyczkowej.

ANALIZA PRZYGOTOWANA PRZEZ PORTAL:

moniak

Ostatnio zmienianyniedziela, 19 styczeń 2020 23:23
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas