Menu
A+ A A-

Zachód mniej niechętny do finansowania

Zachód mniej niechętny do finansowania www.sxc.hu

Trwająca od połowy 2011 r. druga fala wycofywania przez banki z Europy Zachodniej finansowania (tzw. delewarowania) z regionu Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej (CESEE) traci na dynamice.

Jednak proces wycofywania finansowania nie zakończył się we wszystkich krajach regionu i nadal utrzymuje się na wysokim poziomie na Węgrzech i w Słowenii. To główne wnioski najnowszego Deleveraging Monitor opublikowanego przez „Komitet Sterujący Inicjatywy Wiedeńskiej 2” (w jego skład wchodzą EBOR, EBI, MFW, Bank Światowy i Komisja Europejska, a także Włochy oraz Rumunia i Albania; przewodniczącym jest Marek Belka, prezes NBP).

Spośród czynników ograniczających wielkość udzielanych kredytów banki w pierwszej kolejności wymieniają wysoki wskaźnik kredytów zagrożonych, dopiero w dalszej kolejności wskazując na ograniczenia finansowania. Zmniejszyło się przy tym ryzyko nieuporządkowanego przebiegu procesu delewarowania. Raport podkreśla przy tym wciąż istniejący „wysoki stopień niepewności odnośnie optymalnego poziomu zagranicznego finansowania oraz relacji kredytów do depozytów w regionie”. Ponadto „w perspektywie średniookresowej nie można wykluczyć kolejnych znaczących zmian rozmiaru finansowania”. Zaś to przemawia za dalszą „uważną obserwacją procesu delewarowania”.

{jumi [*9]}

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas