Menu
A+ A A-

Stopy znów w dół

Stopy znów w dół www.sxc.hu

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 0,25 pkt procentowych. W ten sposób stopa podstawowa osiągnęła najniższy poziom w historii.Wynosi ona obecnie 3,00 proc.

Bankier.pl wylicza, że w wyniku obniżki na każde pożyczone z banku 100 tys. zł, rata kredytu zmaleje o ok. 15 zł.

Rada powróciła do zapoczątkowanego w ub.r. obniżania stóp. Począwszy od listopada 2012 r. RPP obniżyła je łącznie o 1,75 pkt proc. „Przerwa” w łagodzeniu nastąpiła jedynie w kwietniu, kiedy pozostawiono stopy bez zmian. Obniżka powinna przełożyć się także na kurs walutowy. Możemy spodziewać się osłabienia złotego. Na marcowym posiedzeniu decyzyjnym RPP obniżyła stopy procentowe o 0,5 pkt proc., a w komunikacie uzasadniającym decyzję Rada napisała wówczas, że obniżka ta stanowi dopełnienie rozpoczętego w listopadzie 2012 r. cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

- Obniżenie stóp procentowych w Polsce moim zdaniem nie przyczyni się do poprawy koniunktury gospodarczej. Będzie to jedynie ulga dla dłużników, którzy wydadzą mniej pieniędzy na obsługę zadłużenia. Dotyczy to przede wszystkim Skarbu Państwa oraz sektora bankowego – dwóch największych dłużników w kraju. Niemało skorzystają też posiadacze kredytów hipotecznych denominowanych w zł. Mniejsze korzyści odniosą przedsiębiorstwa korzystające z finansowania bankowego (to znikomy odsetek polskich firm) oraz konsumenci spłacający raty pożyczek konsumpcyjnych –przekonuje Krzysztof Kolany, Główny Analityk Bankier.pl.

{jumi [*9]}

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas