Menu
A+ A A-

Całe 2% Wyróżniony

Całe 2% http://zslekigorne.edupage.org

Mało co mnie dziś jest w stanie zadziwić – jednak TA wiadomość była nawet dla mnie prawdziwym szokiem.

 

Oto Instytut Badań Edukacyjnych "Szkoła Samodzielnego Myślenia" badał uczniów – uwaga: uczniów ostatnich klas – i sporządził Raport. A z tego raportu wynika, że tylko 2% (słownie DWA procent) uczniów w ostatnim roku nauki potrafi bezbłędnie zinterpretować tekst i logicznie to uzasadnić.
O tym, że jest fatalnie, alarmuję od 40 lat. Tyle, że nikt mnie nie słucha. Zresztą: również ten Raport spłynie po ludziach, jak woda po kaczce. W d***kracji ludzi interesuje: proces matki śp. Madzi W., upadek Tupolewa, skok p. Kamila Stocha i różnice programowe między PiSem a PO.
Tymczasem jest to bez znaczenia wobec faktu, że w ciągu kilku lat ten odsetek spadł gdzieś z 5% na 2%.
Ja alarmuję od lat, że są tego dwie przyczyny: genetyczna – i edukacyjna.
Genetyczna jest taka, że że ludzie najbardziej twórczy, najbardziej przedsiębiorczy - wyjeżdżają z Polski. I zabierają ze sobą swoje geny.
Ludzi myślących abstrakcyjnie jest w każdym kraju co najwyżej 10%. Jeszcze kilkanaście lat temu było ich 5%. Teraz będzie 2%.
A my mamy d***krację – gdzie o polityce decyduje te 90%. A niedługo – gdy te dzieci dorosną – będzie ich 98%.
Teraz przyczyny poza-genetyczne.
Po pierwsze: d***kracja. W d***kracji rację ma Większość. Głupich jest więcej, niż mądrych. W d***kracji wygrywa więc nie ten, kto umie przedstawić swoje racje „bezbłędnie zinterpretować tekst i logicznie to uzasadnić" - lecz ten, kto ma „empatię" - czyli umie dopasować się poziomem do idiotów.
Bo tylko tak można ich przekonać. Przecież nie logicznymi argumentami!
Po drugie: telewizja. Człowiek czytający mógł w każdej chwili porównać to, co autor napisał na stronie 97 z tym, co napisał na stronie 92 – i sprawdzić poprawność rozumowania. Telewizja nie daje na to czasu.
Po trzecie: reżymowa edukacja. Państwowa szkoła musi być, co oczywiste, zła – nie musi być jednak aż tak zła, jak to, do czego doprowadzili ją socjaliści.
Socjaliści bowiem dbają o równość. W wyniku tego program musi być tak skonstruowany, by największy cymbał mógł ukończyć szkołę. Już chyba 40 lat temu p. prof. Andrzej Kajetan Wróblewski, ówczesny rektor Uniwersytetu Warszawskiego – nich Go Piekło pochłonie – wyraził opinie, która głęboko zapadła mi w pamięć:
„Musimy dwukrotnie zwiększyć liczbę studentów – nawet, gdybyśmy mieli w tym celu trzykrotnie obniżyć poziom nauczania!".
Ta dyrektywa jest stosowana do dziś - nawet pogłębiana. Postępowcy już nie tylko mieszają uczniów słabych ze zdolnymi – ale nalegają na tworrzenie „szkół integracyjnych" - gdzie w klasie obowiązkowo musi być dwóch kretynów, jeden debil, jeden imbecyl i dwóch idiotów. W sensie czysto klinicznym!!!
I oczywiście nauczyciel nie ma prawa krytykować tych „sprawnych inaczej" - a zdolnych uczniów ma pouczać, że zamiast zdrowego odruchu wyśmiewania się z nich do rozpuku, mają traktować ich z szacunkiem, jako równych sobie!!!
Ja już 20 lat temu odkryłem, że na 9 nauczycielek matematyki moich dzieci JEDNA rozumiała, o co chodzi w matematyce. Dziś czytam: „Zaledwie 27% uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych potrafiło uzasadnić wynik rozwiązania zadania matematycznego. Trudno się jednak temu dziwić zważywszy jedną z konkluzji raportu: "że są nauczyciele mający problem ze zrozumieniem treści, które mają przekazać uczniom".
IBE sprawdził umiejętności uczniów z polskiego i matematyki. Pełnej interpretacji tekstu dokonał zaledwie 1‰ chodzących do podstawówek i 2‰ pierwszaków z gimnazjum (Uwaga: dziś redakcje kasują znaki % i ‰ bo Czytelnicy ich nie rozumieją...). Wyniki uczniów ponadgimnazjalnych: pełną punktację otrzymało 1,2% uczniów I klasy i 1,9% z ostatniej.
Moim zdaniem nie świadczy to o tym, że szkoła ich uczy – tylko o tym, że w każdym nowym roczniku jest gorzej...
I teraz proszę sobie treść tego tekstu bezbłędnie zinterpretować i logicznie uzasadnić!
http://korwin-mikke.pl

 

Ostatnio zmienianywtorek, 18 luty 2014 11:32
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas