Menu
A+ A A-

O Wolność na swoim podwórku Wyróżniony

Agata Groszek  „Wolność ” Agata Groszek „Wolność ” http://www.obieg.pl

Na barbarzyńskim Mazowszu w dobrym tonie jest wyśmiewać się z Wielkopolan – że to nigdy nie zrobili porządnego powstania, bo obowiązuje zakaz deptania trawników.

Ja jednak jestem konserwatystą – i mnie się ta cecha podoba. Powstań wszelakich organicznie nie znoszę. Wojny powinni prowadzić umundurowani żołnierze legalnych państw – a nie jakieś banderille. I w ogóle co to za obyczaje: cywil idzie sobie ulicą i pyta policjanta o drogę – a za godzinę ogłasza się wybuch powstania i ten cywil wyciąga ukrytą spluwę i strzela temu policjantowi w plecy.
Cywilizowany człowiek po prostu powstań nie robi.
Powstanie Wielkopolskie jest jednak unikalne. Dlatego, że nie było to tak naprawdę powstanie. Gdy hitlerowcy w 1939 zaczęli ścigać i mordować powstańców za zdradę – to nie mieli racji!
Pamiętać bowiem należy, że Powstanie rozpoczęło się 27-XII-1918. Owszem: poddani Wielkiego Księstwa Poznańskiego składali przysięgę na wierność Cesarzowi. Jednak 28-XI-1918 śp.Wilhelm II Hohenzollern abdykował – zarówno jako Cesarz, jaki i jako król Pruski i jako Wielki Książę Poznański!
Hitlerowcy powinni byli rozstrzeliwać nie „powstańców wielkopolskich" - tylko twórców „rewolucji listopadowej", która zmiotła Cesarza z tronu i spowodowała trwający do dzisiaj i pogłębiający się rozkład Niemiec. Nawet gdyby Hitler w 1936 istotnie restaurował Cesarstwo i przywrócił Wilhelma II na tron – to też pretensje do Wielkopolan byłyby nieuzasadnione: oni przysięgi złożonej Kajzerowi dotrzymywali. Ale skoro Cesarz przestał być cesarzem...
Cesarstwo gwarantowało poddanym równość – bo władcy jest dokładnie obojętna narodowość jego poddanych – byle byli lojalni i płacili podatki. Co innego w d***kracji. W d***kracji rację ma, jak wiadomo, (tfu!) „Większość" - i w Republice Weimarskiej Polacy mogliby zostać – w pełni legalnie i d***kratycznie, wyzuci z własności, poniżeni i wypędzeni – a przynajmniej traktowani tak, jak dziś traktowani są np. Polacy na d***kratycznie rządzonej Litwie.
Dlatego po abdykacji Wielkiego Księcia Poznańskiego Wilhelma Wielkopolanie mieli moralne prawo stworzyć własne państwo. I było to całkowicie legalne – żadne trawniki nie zostałyby podeptane. I było to jak najbardziej rozsądne myślenie strategiczne.
Okazało się to też rozsądnym myśleniem operacyjnym i strategicznym – bo powstańcy po prostu zwyciężyli.
W Warszawie o Powstaniu Wielkopolskim mówi się mało – bo co to za powstanie, w którym nie ma co najmniej 100.000 trupów i kilku spektakularnych klęsk, które można co roku opłakiwać? Jak mówił śp. Alfred Hitchcock najpierw powinien być trup – a potem napięcie powinno powoli narastać. 60 dni powstania warszawskiego – o, to jest epopeja do opisywania i cmokania z podziwu. A Wielkopolska wybiła się na niepodległość.
Co z nią potem zrobiła - to inna sprawa.
Pamiętajmy, że pod zaborem pruskim Wielkopolska kwitła. Poczynania zaborców wywoływały zdrową reakcję. Konieczność powodowała, że jednostki wartościowe awansowały – i były szanowane. Pod zaborem polskim gwara wielkopolska praktycznie już zniknęła, poznańska solidność i rozsądek zanikły, w wyniku wprowadzenia d***kracji do władzy dochodzą idioci i złodzieje. Wielkopolska, kolebka polskiej kultury politycznej, zaczęła upodobniać się do warcholskiego Mazowsza!
Gdyby to Wielkopolska objęła ster w II Rzeczypospolitej – sytuacja stałaby się odmienna. Jednak to Królewiacy i Górale objęli urzędy – i mnożyli te urzędy ponad wszelką miarę. Ja twierdzę, że w tamtej sytuacji zabór pruski powinien był w 1920 ogłosić niepodległość – i odgrywać taką rolę, jaką odgrywa Szwajcaria w niemczyźnie: rolę wzoru dla Polaków. I czekać, aż Polacy spod okupacji biurokracji z Galicji i Kongresówki zbuntują się, wyzwolą – i zechcą przyłączyć do Wielkopolski i Śląska!
To nieaktualne – ale teraz możemy ogłosić niepodległość, zrzucić jarzmo unijnej (i własnej!!) biurokracji – i czekać, aż reszta krajów Unii wybierze Wolność!
Ktoś musi zacząć – zanim ten Pokraczny Goliat zbankrutuje....
http://korwin-mikke.pl

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas