Menu
A+ A A-

Wolny rynek gazu sam zadba o klientów Wyróżniony

Wolny rynek gazu sam zadba o klientów

Od sierpnia 2014 roku dostarczaniem gazu do odbiorców końcowych w Polsce zajmuje się spółka PGNiG Obrót Detaliczny. Jest to podmiot wyspecjalizowany w sprzedaży gazu i obsłudze wyłącznie klientów detalicznych. Mimo rosnącej konkurencji na zliberalizowanym rynku gazu, PGNiG OD skutecznie walczy o klientów. Jak ocenia w dzienniku Rzeczpospolita dr Dominik Smyrgała z Collegium Civitas: PGNiG OD rośnie w siłę. Ekspert zauważa, że spółka ewidentnie okrzepła na rynku i w ostatnim okresie odniosła kilka zauważalnych sukcesów.

W regionie pomorskim spółka odzyskała od konkurencji kluczowego klienta biznesowego - Zakłady Porcelany Stołowej „Lubiana". Zakłady zakontraktowały wolumen paliwa gazowego w ilości 110 GWh od października 2015 r. do końca września 2016 r. Taki sukces był możliwy dzięki wprowadzeniu nowej polityki cenowej polegającej na oferowaniu klientom promocyjnych, rynkowych warunków cenowych. Dzięki temu, po półrocznej nieobecności, Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana SA ponownie są klientem PGNiG OD.

Na tym nie koniec. PGNIG OD wygrała także przetarg na kompleksowe dostawy paliwa gazowego dla Urzędu Miasta w Poznaniu. Kontrakt opiewa na sumę 10 mln zł brutto. Tym samym PGNiG OD odzyskał utracony w zeszłym roku rynek na rzecz konkurencyjnej spółki Duon. Miasto Poznań to Grupa Zakupowa która składa się z blisko 150 podległych jednostek. Wśród nich są m.in. poznańskie przedszkola, szkoły, siedziby Urzędu Miasta i ogród zoologiczny. Z PGNiG OD podpisano 136 umów na łączny wolumen blisko 60 000 000 kWh. Kontrakt obowiązuje do końca 2016 roku.

PGNiG OD nie tylko odzyskuje utraconych klientów, ale i utrzymuje znaczących, stałych odbiorców surowca. Spółka podpisała z koncernem VW kompleksową umowę na dostarczanie paliwa gazowego do nowo wybudowanej fabryki w Białężycach koło Wrześni w województwie wielkopolskim. Poznański Volkswagen istnieje w Polsce już od ponad 20 lat, a od 15 jest stałym klientem PGNiG.

Silny gracz na rynku gazu

Sukcesy PGNiG OD są dowodem na to, że spółka jest w stanie skutecznie konkurować na coraz bardziej wymagający rynku paliwa gazowego. PGNiG OD potrafi walczyć o klienta, a dla konkurencji na rynku gazu jest poważnym rywalem. Jednak działanie PGNiG OD nie ogranicza się tylko do sprzedaży gazu. Jak czytamy w raporcie WEI Institute „Uwolnienie obrotu gazem w Polsce" PGNiG Obrót Detaliczny zmienił strukturę rynku gazu w Polsce. Poprzez zwiększenie obrotów na giełdzie gazu, przyczynił się do poprawienia jej płynności, a co za tym idzie przybliżył polski rynek gazu do rzeczywistej liberalizacji. Ponadto wydzielenie spółki PGNiG OD, pozwoliło koncernowi PGNiG wypełnić obligo gazowe, czyli obowiązek sprzedaży części wolumenu gazu przez Towarową Giełdę Energii. Bez powstania PGNiG OD, koncern nadal miałby problem ze znalezieniem odbiorców na giełdzie, a za niespełnienie wymogu obliga groziły mu wysokie kary. PGNiG OD na transparentnych i równych z konkurencją zasadach rozpoczął kupowanie gazu poprzez TGE i sprzedawanie go odbiorcom indywidualnym.

Pozostaje mieć nadzieję, że zarówno ustawodawca, jak i regulator, czyli URE, będą kontynuowali wysiłki mające na celu stopniowe, ale zdecydowane otwieranie rynku poprzez uwolnienie, w przewidywalnej perspektywie czasowej, cen gazu oraz przeprowadzanie znaczących inwestycji w zakresie infrastruktury gazowej, połączonych z inicjatywami legislacyjnymi – czytamy w podsumowaniu raportu WEI. Jak zaznaczają autorzy opracowania, na liberalizacji rynku gazu ostatecznie korzystają odbiorcy gazu, w tym gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa (również z sektora MSP). To dzięki mechanizmom wolnorynkowym, mogą oni otrzymać najlepszy produkt w najniższej cenie.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas