Menu
A+ A A-

Ropa ma popłynąć 9 czerwca Wyróżniony

Stacja przesyłu ropy Stacja przesyłu ropy Foto: shutterstock, Autorstwa INSAGO

Rosja zadeklarowała, że oczyści z zachlorowanej ropy rurociąg "Przyjaźń" do 9 czerwca. PERN podał że wznowienie dostaw do Polskich i Niemieckich rafinerii będzie możliwe po potwierdzeniu reklamacji przez stronę Rosyjską.

 

- Rozmowy w sprawie przesyłu ropy rurociągiem Przyjaźń, które odbyły się 23 maja w Warszawie, miały dobry przebieg. Dialog trwa, a do ustalenia pozostały jeszcze m.in. kwestie odszkodowań, ocenił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

"To były dobre i konstruktywne rozmowy. Sprawa jest złożona, jednak obu stronom udało się wypracować porozumienie" - podkreślił Tchórzewski, cytowany w komunikacie.

Jak podało ME, z inicjatywy ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego strona rosyjska przyjęła zaproszenie na spotkanie zorganizowane przez PERN z firmami odpowiadającymi za produkcję oraz logistykę ropy naftowej przesyłanej rurociągiem Przyjaźń, jak również rafinerii odbierających surowiec tą drogą. W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele firm ze strony polskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Ich celem było ustalenie sposobu przywrócenia dostaw kontraktowych ilości i jakości ropy naftowej do klientów PERN.

"Minister energii skierował 24 maja 2019 r. do swojego odpowiednika ministra energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksandra Novaka podziękowania za osobiste zaangażowanie, które niewątpliwie przyczyniło się do konstruktywnego przebiegu spotkania w Warszawie. Pozwoliło także na wypracowanie technicznych rozwiązań dotyczących przywrócenia przesyłu ropy naftowej rurociągiem Przyjaźń" - czytamy również w komunikacie.

Tchórzewski zaznaczył, że do rozwiązania pozostaje jeszcze kwestia odszkodowań za odbiór zanieczyszczonego surowca. Jednocześnie zwrócił uwagę, że ponowne osobiste włączenie się ministra Aleksandra Nowaka do zaplanowanych w Moskwie na 3 czerwca br. rozmów da szansę na wypracowanie satysfakcjonującego dla wszystkich stron rozwiązania, także w kwestii odszkodowań.

Wczoraj, po zakończeniu rozmów, PERN podał, że wznowienie dostaw ropy z Rosji poprzez pierwszą nitkę rurociągu "Przyjaźń" możliwe jest 9 czerwca pod warunkiem uzyskania potwierdzenia reklamacji złożonych przez rafinerie niemieckie i polskie. Wcześniej zostanie on oczyszczony z zachlorowanej ropy, który to plan zadeklarowała strona rosyjska.

Ostatnio zmienianypiątek, 24 maj 2019 12:07
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas