Menu
A+ A A-

Kim jesteśmy – a kim moglibyśmy być Wyróżniony

Kim jesteśmy – a kim moglibyśmy być

Presja osiągania jak najlepszych wyników i nieustanny stres zabijają motywację i chęć do nauki, odbierają radość uczenia się i niszczą wrodzoną potrzebę odkrywania otaczającego świata – pisze Gerald Hüther w książce „Kim jesteśmy – a kim moglibyśmy być".

Tymczasem nasz mózg najlepiej rozwija się dzięki kreatywności i entuzjazmowi. To właśnie one powodują, że lepiej przyswajamy wiedzę, potrafimy wykorzystywać nasze możliwości, a co za tym idzie, dostrzegamy sens uczenia się. Niestety nasza kultura, nastawiona na wyścig i dążenie do sukcesu za wszelką cenę, odrzuca możliwość działania innego niż nastawionego na cel. Nie dziwi zatem, że najbardziej rozpowszechnione choroby naszej cywilizacji to wewnętrzne wypalenie, depresja i demencja. Znany niemiecki neurobiolog, Gerald Hüther, proponuje radykalną zmianę myślenia. W oparciu o wyniki badań nad mózgiem stawia prowokującą – i dla wielu mocno deprymującą tezę: Większość z nas to „niedorozwinięte wersje" własnych potencjałów i możliwości. Przystępnym i wolnym od fachowych pojęć językiem autor opowiada o tym, jak rutyna, będąca podstawową cechą naszego systemu edukacji i współczesnego rynku pracy, pozostawia głębokie ślady w naszych mózgach i zabija w nas wolność – esencję człowieczeństwa. Nasze mózgi wprawdzie nadal funkcjonują, jak należy, ale przestają się rozwijać. Marnieje w nas przeogromny potencjał tego niezwykle plastycznego organu, którego rozwój nie zależy od genetycznych programów, lecz przede wszystkim od tego, jak często, do jakich celów i z jak wielkim entuzjazmem go „używamy". Zdaniem naukowca z Getyngi dziś nie potrzebujemy już sprawnych jak maszyny pracowników. Współczesne społeczeństwo potrzebuje samodzielnie myślących ludzi, którzy współtworzą otaczającą ich rzeczywistość, uczą się na własnych błędach i wspólnie z innymi szukają nowych rozwiązań. Szczęśliwy jest tylko ten, kto ma szanse zaspokoić dwie najsilniejsze ludzkie potrzeby – więzi i bliskości oraz autonomii i wolności.

W książce „Kim jesteśmy – a kim moglibyśmy być" Hüther pokazuje z neurobiologicznej perspektywy, w jaki sposób każdy może stać się tym, kim naprawdę mógłby być, gdyby wykorzystał predyspozycje, jakimi rzeczywiście dysponuje.

Gerald Hüther, Wydawnictwo Dobra Literatura, Słupsk 2015 r.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas