Menu
A+ A A-

50 lat muzycznej pasji Wyróżniony

50 lat muzycznej pasji fot. Ewa Ploplis

Od 11 do 13 kwietnia br. w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie będzie odbywać się cykl koncertów z okazji 50. lecia istnienia Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II st. nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie.

W koncertach wezmą udział: znani absolwenci szkoły, zagraniczni goście, nauczyciele i obecni uczniowie szkoły. Wśród zaproszonych są maestro Krzysztof Penderecki z Małżonką, która potwierdziła swoją obecność. Udział w uroczystości zapowiedział arcybiskup Kazimierz Nycz. Obecna będzie także córka Grażyny Bacewicz - Alina Biernacka.

Pierwszy koncert, 11 bm. o godz. 16, będzie składać się z części oficjalnej, na której zostaną wręczone nagrody jubileuszowe oraz okoliczne pamiątki i części muzycznej, podczas której będzie wykonany utwór Stanisława Szczycińskiego „14 Encyklik Papieskich" na chór, orkiestrę i solistów. W wykonaniu wezmą udział: kompozytor (fortepian), syn kompozytora Maciej (kontrabas), Jasin Rammal (lektor, bas, absolwent ZPOSM nr 3), Andrzej Borzym jr (tenor absolwent ZPOSM), absolwenci szkoły i uczniowie. Chór przygotowała Liliana Krych. Dyrygować będzie Andrzej Borzym. Zespół wykonawczy będzie liczyć ok. 100 osób.

W drugim koncercie, 12 bm. o godz. 12, wezmą udział absolwenci i pedagodzy, m.in. Elżbieta Jarszewska-Kordykiewicz (fortepian), Dominik Płociński (wiolonczela), Piotr Zawadzki (klarnet), Agnieszka Mazur-Rysanow (śpiewaczka związana m.in. z Operą Śląską, Krakowską i Gliwickim Teatrem Muzycznym), Monika Szczecińska (perkusistka, znana m.in. z programu „Jaka to melodia"), Hubert Giziewski (akordeon).

W trzecim dniu, 13 bm. o godz. 17, będzie mieć miejsce koncert uczniów i gości, m.in. z Antwerpii i Ostrawy, z cyklu Międzynarodowe Forum Młodych Muzyków.

18 bm. o godz. 15 w Sali Koncertowej Szkoły przy ul Tyszkiwicza 42 w Warszawie odbędzie się koncert uczniów.

Muzyczne pokolenia

Obchodząca w tym roku jubileusz 50. rocznicy utworzenia „Szkoła Muzyczna na Woli" ma w swoim dorobku edukacyjnym ponad 1600 wychowanków, w tym 149 absolwentów II stopnia. Obecnie do klas I st. uczęszcza 254 uczniów, a w szkole II st. uczy się 115 młodych muzyków.

- Stawiamy sobie zadanie wszechstronnego wykształcenia swych wychowanków. Nasi uczniowie biorą udział w licznych koncertach oraz konkursach w kraju i za granicą, a absolwenci bez trudu znajdują drogę do wyższych uczelni nie tylko muzycznych – mówi Dorota Popławska, od 1997 r. dyrektor ZPOSM I i II st. nr 3 im. G. Bacewicz w Warszawie. - W tegorocznym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina weźmie udział m.in. dwóch absolwentów I stopnia naszej szkoły – dodaje.

Tworzenie od postaw

Od początku istnienia szkoła była związana z warszawską Wolą. Działalność rozpoczęła we wrześniu 1965 r. jako filia Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej nr 1 im. Emila Młynarskiego w Warszawie. Sekretariat i dyrekcja miały siedzibę w budynku przy ul. Miodowej 22. Natomiast filia uzyskała gościnę w Szkole Podstawowej nr 148 im. Hugona Kołłątaja przy ul. Ożarowskiej 69. Grono pedagogiczne liczyło zaledwie 7 osób, a do klasy pierwszej przyjęto 27 uczniów. Pierwsza, 21-osobowa grupa absolwentów ósmej klasy opuściła mury szkoły w 1973 r. Po dziesięciu latach działalności szkoła zatrudniała już 30 nauczycieli i miała 196 uczniów.

W 1977 r., dzięki staraniom ówczesnego dyrektora filii Mieczysława Niemiry, szkoła przeniosła się do budynku przy ul. Tyszkiewicza 42. W kolejnym roku została przekształcona w Państwową Podstawową Szkołę Muzyczną I stopnia nr 3. Dyrektorem, już samodzielnej jednostki, został Mieczysław Niemira, a wicedyrektorem pani Maria Popławska.

W imię Grażyny Bacewicz

Rok 1979 był kolejnym ważnym rokiem w historii szkoły, gdyż właśnie wtedy nadano jej imię Grażyny Bacewicz. Na uroczystości, połączonej z inauguracją roku szkolnego, była obecna siostra kompozytorki Wanda, a także jej córka - Alina Biernacka.

W czerwcu 1999 r., decyzją ministra, został powołany zespół szkół I i II st. Było to ukoronowanie niełatwych starań dyrektor Doroty Popławskiej wspartych przez Radę Pedagogiczną i Radę Rodziców. I tak w 20. rocznicę nadania szkole imienia G. Bacewicz, w roku szkolnym 1999/2000, pierwsi gimnazjaliści rozpoczęli w niej naukę. Wicedyrektorem ds. muzyki została Bożena Pawlina, a wicedyrektorem ds. ogólnokształcących Elżbieta Skrzypek.

Więcej niż edukacja

W ciągu 50-letniej działalności szkoła nawiązała kontakty z placówkami edukacji za granicą, m.in. ze Szkołą Muzyczną w Heide w Niemczech i Lwowską Szkołą Talentów. Uczniowie koncertowali za granicą m.in.: w Londynie w Royal Academy of Music, w Brukseli, w Niemczech w Hennstedt i w Burg. Obecnie, od 25 do 31 bm., młodzi muzycy z Tyszkiewicza są na koncertach w Belgii, m.in. w Antwerpii, Brukseli i Gandawie.

Szkoła także organizuje i uczestniczy w licznych wydarzeniach muzycznych i nie tylko muzycznych, zarówno o zasięgu lokalnym na Woli, w Warszawie, a także w Polsce, a nawet o zasięgu europejskim. M.in. jest organizatorem Międzynarodowego Forum Młodych Muzyków im. G. Bacewicz.

Zdjęcia: Ewa Ploplis
Ostatnio zmienianyśroda, 01 kwiecień 2015 14:41
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas