Menu
A+ A A-

Jak słyszą uczniowie? Wyróżniony

Jak słyszą uczniowie?

Już po raz drugi, na zlecenie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Zakład Epidemiologii i Badań Przesiewowych Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu we współpracy z Mazowieckim Kuratorium Oświaty oraz Polskim Towarzystwem Naukowym Zaburzeń Słuchu, Głosu i Komunikacji Językowej, w ramach trzyletniego „Programu badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas I i VI szkół podstawowych na terenie Warszawy", realizował badania przesiewowe w szkołach. Przebadano blisko 69 tysięcy uczniów z ponad 170 szkół.

Dodatni wynik badania przesiewowego, wskazujący na możliwość istnienia zaburzeń słuchu, miało 15% badanych dzieci. W latach 2008–2010 badania przesiewowe słuchu przeprowadzono jedynie wśród uczniów klas VI.

Rozumiejąc potrzebę wykrycia zaburzeń słuchu u dzieci dopiero rozpoczynających naukę w szkole, władze Warszawy podjęły decyzję o włączeniu do kolejnego programu również pierwszoklasistów. Od sześciu lat badania słuchu są zatem stałym elementem programów zdrowotnych, jakimi zostali objęci uczniowie warszawskich szkół.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, podczas podsumowującej Program konferencji prasowej w Szkole Podstawowej nr 225 podkreślała korzyści płynące z profilaktyki zdrowotnej. Pomysł takich badań doceniają także nauczyciele i rodzice. Ci ostatni często nie zdają sobie sprawy, że ich dziecko ma zaburzenia słuchu. Dowiadują się o nich dopiero dzięki badaniom przesiewowym w szkole. Z problemem nie pozostają jednak sami. Otrzymują wskazówki dotyczące dalszego postępowania oraz mają możliwość przeprowadzenia dokładnej diagnostyki i leczenia w Instytucie.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas