Menu
A+ A A-

Start kampanii „NBP nie wyklucza”

prezes NBP Marek Belka bierze udział w kampanii prezes NBP Marek Belka bierze udział w kampanii Fot. NBP

W mediach ruszyła kampania społeczna „NBP nie wyklucza”. Ma ona uwrażliwić społeczeństwo na problemy związane z funkcjonowaniem na rynku finansowym osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz dysfunkcjami słuchu i wzroku.

W czwartek 24 października, NBP wprowadził do obiegu monety upamiętniające 50-lecie działalności Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Kampania „NBP nie wyklucza” została przygotowana z myślą o osobach z niepełnosprawnością intelektualną oraz dysfunkcjami słuchu i wzroku. Większość z nich ze względu na swoją niepełnosprawność jest zagrożona wykluczeniem finansowym. Tymczasem osoby te mogłyby samodzielnie i swobodnie korzystać z usług finansowych, gdyby instytucje wprowadziły odpowiednie ułatwienia.

Wg danych Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w 2011 r. liczba osób niepełnosprawnych wynosiła ponad 4 mln, czyli 12,2% ludności kraju, a ponad 3 miliony osób posiadało prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Prawie 30% osób z niepełnosprawnością pracuje. Liczby te pokazują, jak dużo osób może cierpieć z powodu braku możliwości samodzielnego korzystania z usług finansowych. Wiele z nich pada także ofiarami oszustów z powodu nieznajomości swoich praw.

W spotach kampanii, które przez ponad trzy tygodnie będą nadawane w Telewizji Publicznej, wystąpią Ewa Błaszczyk i Jerzy Radziwiłowicz. Cezary Żak, Artur Barciś, Krzysztof Globisz i Marian Dziędziel będą prezentowali tam hasła z „Leksykonu terminów ekonomicznych i bankowych w języku migowym”. Opracowany przez NBP w 2011 r. we współpracy z mazowieckim oddziałem PZG słownik był pierwszą tego typu publikacją w Polsce i doczekał się już dwóch edycji, co świadczy m.in. o dużym zapotrzebowaniu na tego rodzaju działania.

Inicjatywę NBP wsparli: Fundacja Vis Maior, Polski Związek Głuchych oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzaniem Umysłowym. Zgodnie z tzw. standardami dostępności wszystkie materiały kampanii społecznych prowadzonych przez NBP, takich jak „Sprawdź, zanim popiszesz” czy „Bezpieczne pieniądze”, są tłumaczone na język migowy, opatrywane audiodeskrypcją, a teksty są przystosowywane do potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną. Z efektami tych prac można zapoznać się na stronie internetowej www.nbpniewyklucza.pl – pionierskiej witrynie instytucji publicznej w pełni dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami (według kryteriów WACG 2.0 – standard dostępności stron internetowych). Udogodnienia zostały wprowadzone także w Centralnej Bibliotece NBP. Osoby niewidome mogą korzystać z jej bogatych zasobów dzięki stanowisku komputerowemu ze specjalnym oprogramowaniem i drukarce umożliwiającej drukowanie w alfabecie Braille’a.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas