Menu
A+ A A-

Rzeczy o które należy zapytać swojego eksperta podatkowego Wyróżniony

Czy mój zwrot zależy od podatków dochodowych, które zapłaciłem w ciągu roku? Czy mój zwrot zależy od podatków dochodowych, które zapłaciłem w ciągu roku? Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

Mimo że sezon podatkowy dobiegł końca, powróci on w kolejnych latach i mogą pojawić się te same problemy, co w przeszłości. Jeśli sam załatwiasz swoje podatki, możesz zadać sobie te same różne pytania.

Ten artykuł służy jako przydatne odniesienie do rzeczy, które możesz znaleźć na wyciągnięcie ręki w każdym sezonie podatkowym. Najlepszym rozwiązaniem będzie też egzamin na doradcę podatkowego 

Zasady

Poczyniono tu pewne założenia, które zostaną podane w tym akapicie. Zakładane tu zasady podatkowe to Polski kodeks podatkowy, w którym podatki są pobierane w województwie Małopolskim. 

Te pomysły można zastosować w innych województwach, ale zawsze należy sprawdzić w Polskim urzędzie skarbowym lub odpowiedniej agencji podatkowej czy występują jakieś zmiany. Te koncepcje można zastosować do innych krajów, ale dotyczy to tego samego zastrzeżenia. Sytuacja określana tutaj jako sytuacja podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku samozatrudnienia lub innego rodzaju działalności niektóre zasady mogą być inne.

Czy mój zwrot zależy od podatków dochodowych, które zapłaciłem w ciągu roku? Odpowiedź brzmi tak. Rząd przekaże Ci pieniądze jako zwrot tylko wtedy, gdy zapłaciłeś podatek dochodowy w ciągu roku lub zapłaciłeś więcej niż kwota podatku dochodowego, którą „powinieneś zapłacić” zgodnie z obliczeniami podatkowymi. 

Zwrot jest obliczany tylko od dochodu podlegającego opodatkowaniu, a nie od innych pieniędzy, które otrzymujesz od rządu. Przykładami pieniędzy, które nie będą opodatkowane, są wygrane na loterii lub prezenty. Inne środki pieniężne, które nie są opodatkowane, to kredyty, takie jak kredyt, zasiłek lub zasiłek na dziecko. 

Oznacza to, że jeśli zastanawiasz się nad ubieganiem się o kredyt lub wkładaniem pieniędzy, powinieneś sprawdzić pieniądze zarobione w ciągu roku i zobaczyć, ile faktycznie zapłaciłeś podatków. Podatki, o których mowa, to tylko podatki dochodowe - nie podatki od nieruchomości, HST lub podatki w formie rejestracji lub opłat. 

Skąd wiesz, czy płacisz podatki dochodowe? Twój odcinek wypłaty pokaże potrącane podatki. Jeśli wykonujesz pracę dorywczą, pracę tymczasową lub samozatrudnienie, może nie być potrącanych żadnych podatków, ponieważ albo nie oczekuje się od Ciebie, że zarobisz dużo pieniędzy, albo oczekuje się od Ciebie, że zapłacisz wszystkie podatki, gdy złożysz je na koniec rok. Jeśli nie zapłaciłeś żadnego podatku dochodowego w ciągu roku, nie oczekuj zwrotu w czasie podatkowym.

Zeznanie podatkowe

Czy moje zeznanie podatkowe może zostać zmienione w następnym roku? Odpowiedź brzmi - tak. Kiedy byś to zrobił? Jeśli odkryjesz kredyt, o który mogłeś ubiegać się po fakcie, ale go nie zgłosiłeś, możesz w dowolnym momencie złożyć wniosek o korektę i ponownie obliczyć zwrot. Wiele osób uważa, że ??po obliczeniu zeznania podatkowego jest on wyryty w kamieniu. To nieprawda, ale łatwiej jest ubiegać się o kredyty w bieżącym roku niż cofać się do lat poprzednich. 

Zasady czasami ulegają zmianie, jeśli cofasz się do poprzednich lat w porównaniu z roszczeniem w bieżącym roku, ponieważ korekty mogą wpłynąć na otrzymane kredyty lub ponieważ dochód użyty do obliczenia kredytów ulegnie zmianie. Możesz również złożyć wniosek o korektę, jeśli popełniłeś błąd lub coś wydarzyło się w późniejszym roku, co ma wpływ na zeznania podatkowe z poprzednich lat. Przykładem może być kwota czesnego za pójście do szkoły, która nie została zgłoszona w roku, w którym miało miejsce.

Termin podatkowy

Czy muszę składać podatki do 30 kwietnia, jeśli otrzymam zwrot pieniędzy? W większości przypadków odpowiedź brzmi „nie”. Jeśli otrzymujesz zwrot pieniędzy, zwykle możesz złożyć wniosek po terminie i nie masz żadnych problemów z płaceniem odsetek lub kar. Dzieje się tak, ponieważ odsetki nie będą naliczane, gdy rząd jest ci winien pieniądze. 

Jednak idealnym rozwiązaniem, jeśli otrzymujesz zwrot pieniędzy, jest złożenie podatku z dużym wyprzedzeniem przed terminem 30 kwietnia. Otrzymasz pieniądze szybciej, nie będziesz w długich kolejkach, nie będziesz mieć tylu błędów w zeznaniu podatkowym i prawdopodobnie otrzymasz pieniądze szybciej, ponieważ rząd nie jest tak zajęty przetwarzaniem deklaracji. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz złożyć podatku do 30 kwietnia, na przykład będąc poza miastem – możesz złożyć je po 30 kwietnia, ale być może będziesz musiał zapłacić odsetki lub kary, jeśli jesteś winien pieniądze rządowi.

Czy powinienem składać podatki, jeśli nie jestem winien żadnych pieniędzy i nie otrzymuję zwrotu pieniędzy? Odpowiedź na ogół brzmi tak. Jeśli nie płacisz podatków lub nie otrzymujesz zwrotu, rozliczanie podatków na czas będzie dla Ciebie korzystne, jeśli otrzymujesz kredyty od rządu. Za każdym razem, gdy otrzymujesz pieniądze od rządu, powinieneś mieć aktualne i dokładne zapisy. Jeśli spóźnisz się z rozliczeniem podatków lub masz problemy z dokumentacją, kredyty mogą zostać wstrzymane lub zmniejszone, ponieważ jeśli istnieje możliwość, że jesteś winien pieniądze rządowe, będziesz mieć opóźnienia w otrzymaniu pieniędzy.

Artykuł opracowany przez http://testypodatkowe.pl

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas