Menu
A+ A A-

Prawo Rolne. Przyszli prawnicy agraryści stają do konkursu Wyróżniony

Innowacyjne podejście kandydatów świadczy o wysokim poziomie konkursu – dodaje prof. Budzinowski. – Coraz częściej mamy prace, które dotyczą najważniejszych wyzwań, tych które stawia przyszłość Innowacyjne podejście kandydatów świadczy o wysokim poziomie konkursu – dodaje prof. Budzinowski. – Coraz częściej mamy prace, które dotyczą najważniejszych wyzwań, tych które stawia przyszłość Photo by Maksim Shutov on Unsplash

Do końca lutego br. można przesyłać prace na konkurs im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego na najlepsze prace magisterskie, doktorskie i habilitacyjne z zakresu prawa rolnego. To jedyny taki konkurs w Polsce.

Patronem konkursu jest najwybitniejszy polski prawnik agrarysta – prof. Andrzej Stelmachowski, były marszałek Senatu. Konkurs jest organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Prawników Agrarystów i rozstrzygany w trzech kategoriach: prac habilitacyjnych, prac doktorskich oraz prac magisterskich. Laureatom przyznawane są okolicznościowe dyplomy i nagrody pieniężne.

– Prawo rolne było dotychczas traktowane, z punktu widzenie takich dziedzin jak prawo cywilne czy karne, trochę z przymrużeniem oka. Kolejne edycje konkursu potwierdzają jednak, jak bardzo ta dziedzina jest potrzebna i użyteczna, i jak wielką rolę ma do spełnienia – mówi prof. Roman Budzinowski, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Prawników Agrarystów. – Pamiętajmy też o tym, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i łączy nas wspólna polityka rolna.

Wśród tematów prac pojawią się m.in. kwestie zarządzania ryzykiem w rolnictwie czy nowa żywność.

– Innowacyjne podejście kandydatów świadczy o wysokim poziomie konkursu – dodaje prof. Budzinowski. – Coraz częściej mamy prace, które dotyczą najważniejszych wyzwań, tych które stawia przyszłość.

W poprzedniej edycji konkursu, w grudniu 2020 r. pierwsza nagroda w kategorii prac habilitacyjnych została przyznana ex aequo dr hab. Przemysławowi Litwiniukowi z SGGW za rozprawę pt. „Program rozwoju obszarów wiejskich jako dokument programowy i źródło prawa rolnego” oraz dr hab. Konradowi Marciniukowi z Uniwersytetu Warszawskiego za rozprawę pt. „Prawne instrumenty ingerencji władzy publicznej w obrót nieruchomościami rolnymi jako środki kształtowania ustroju rolnego”. Natomiast w kategorii prac doktorskich zwyciężył dr Paweł Popardowski z Instytutu Nauk Prawnych PAN z rozprawą nt. „Reguły konkurencji w rolnictwie w prawodawstwie Unii Europejskiej”.

Najważniejszym celem ogólnopolskiego konkursu im. prof. Stelmachowskiego jest propagowanie badań nad prawną problematyką rolnictwa i wsi, a także problematyką rolno-żywnościową i rolno-środowiskową. Ważny celem jest też promocja badań nad rolnym prawem europejskim i międzynarodowym oraz procesem jego stosowania w Polsce.

Prace na V. edycję konkursu należy przesyłać do końca lutego br. na adres Katedry Prawa Rolnego i Systemu Ochrony Żywności, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Ostatnio zmienianywtorek, 02 luty 2021 11:46
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas