Menu
A+ A A-

Nie lekceważ bólu w klatce piersiowej Wyróżniony

Nie lekceważ bólu w klatce piersiowej

Ruszyła kampania społeczna poświęcona dławicy piersiowej.

Ból w klatce piersiowej, skrócenie oddechu, nasilone pocenie się i zmęczenie to pierwsze objawy choroby wieńcowej, która może się skończyć zawałem lub udarem. 25 marca ruszyła kampania społeczna, Poznaj Dławicę Piersiową pod patronatem pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Dławica piersiowa jest wywołana przez zmniejszony dopływ krwi do mięśnia sercowego.

Często oznacza dyskomfort w klatce piersiowej, uczucie ciężaru lub zaciskania. W ten sposób serce informuje, że coś mu dolega. Kiedy ból dławicowy nawraca najlepiej pilnie zgłosić się do lekarza, ale jeśli trwa dłużej niż 15 minut należy poprosić o pomoc pogotowie ratunkowe.

Poza bezpośrednim zagrożeniem wystąpienia zawału serca, dławica znacząco obniża również jakość życia chorych. Niestety wiedza na temat dławicy – jej objawów i zagrożeń jakie za sobą niesie, jest wciąż na niskim poziomie. Dlatego Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ang. European Society of Cardiology) prowadzi kampanię Angina Awareness Initiative (AAI), która od tego roku jest również realizowana w Polsce pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Polska nazwa kampanii to Poznaj Dławicę Piersiową. Kampanię w kraju wspiera firma Servier Polska.

Specjalnie na potrzeby kampanii autorzy kanału YouTube: Najprościej Mówiąc - Mikołaj Kolasiński i Marcin Czekała, przygotowali film edukacyjny. Student V roku medycyny i lekarz stażysta, pokazują, że medycyna nie musi być nudna. Wyjaśniają zjawiska, które zachodzą w ludzkim organizmie. Praktycznie, na wesoło i zgodnie z obowiązująca wiedzą medyczną opowiedzieli również o dławicy piersiowej. Pokazują objawy związane z niedokrwieniem serca – również te niespecyficzne oraz jak ważny jest codzienny komfort życia pacjentów z dławicą. Film edukacyjny będzie można zobaczyć na kanale YouTube Najprościej Mówiąc oraz na stronie kampanii (www.dbajoserce.pl) i jej profilu w mediach społecznościowych (www.facebook.com/dbajoserce).

Na stronie dbajoserce.pl powstała dedykowana Dławicy Piersiowej zakładka dla pacjentów, w której każdy znajdzie najważniejsze informacje o chorobie i jej objawach, a także praktyczne wskazówki jak rozpoznać dławicę, jak żyć z dławicą piersiową czy jak przygotować się do wizyty u lekarza. 

Z okazji rozpoczęcia kampanii  Pałac Kultury i Nauki w Warszawie oraz Spodek w Katowicach zaświeciły się na czerwono, po to aby zwrócić uwagę przechodniów na problem dławicy piersiowej.

- Oczywiście iluminacja to jedynie symbol, ale wierzymy, że w połączeniu z publikacjami na temat dławicy piersiowej obejmie swoim zasięgiem znaczną część polskiego społeczeństwa i że wiele osób dowie się, że nie tylko ból w klatce piersiowej powinien niepokoić, ale także szereg innych, czasem mniej specyficznych objawów, świadczących o tym, że dzieje się coś złego – podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski z I Kliniki Kardiologii, Instytutu Kardiologii, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas