Menu
A+ A A-

Centrum Projektów Polska Cyfrowa zwycięzcą prestiżowego konkursu Wyróżniony

Centrum Projektów Polska Cyfrowa zwycięzcą prestiżowego konkursu

Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) zajęło pierwsze miejsce w konkursie European Broadband Awards (EBA), organizowanym przez Komisję Europejską.

EBA to coroczna nagroda, przyznawana za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie dostępu do szerokopasmowego Internetu.  Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono kilkadziesiąt projektów z całej Europy, spośród nich komisja wyselekcjonowała 15 najlepszych projektów spośród pięciu kategorii.

Projekt Centrum Projektów Polska Cyfrowa zwyciężył w kategorii “Spójność terytorialna na obszarach wiejskich i oddalonych”. To kategoria, która przyciągnęła największą liczbę zgłoszeń, między innymi z Niemiec, Danii i Hiszpanii.  

- Zwycięstwo polskiego projektu to wielki sukces. Zgłoszona przez nas inicjatywa to jeden z najlepszych, największych i najbardziej rozbudowanych projektów budowy sieci szerokopasmowej w Unii Europejskiej – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Jego celem jest likwidacja „białych plam”. Chodzi o szkoły i gospodarstwa domowe w miejscowościach i regionach, które były dotychczas wykluczone z dostępu do nowoczesnego, szybkiego Internetu – dodaje.

Jury konkursu, składające się z ekspertów rynku telekomunikacyjnego doceniło ogromny wpływ projektu na zrównoważony rozwój terytorialny. Jurorzy podkreślili też jego skalę i kompleksowość, dzięki której stanowi on ważny element rozwoju nowoczesnych technologii w Polsce.

- Dokładnie trzy lata temu zdecydowałam się dołączyć do grupy MC, jednym z moich głównych zadań było przygotowanie konkursu, który dziś został oceniony jako jeden z najlepszych projektów w Europie. Bardzo się cieszę, że już dziś możemy się cieszyć efektami naszych wysiłków. Szerokopasmowa sieć przyniesie dotychczas wykluczonym regionom nowe szanse i możliwości rozwoju, blisko 70 procent gospodarstw domowych podłączanych do Internetu w ramach projektu CPPC znajduje się w miejscowościach mniejszych niż 5 tysięcy mieszkańców.  – mówi wiceminister cyfryzacji Wanda Buk, która wczoraj w Brukseli odebrała nagrodę. - Nowoczesne technologie to łatwiejsza komunikacja, rozwój innowacji np. na rynku pracy, czy wyrównywanie szans dla uczniów w szkołach. Dzięki naszym działaniom, każdego dnia ponad tysiąc polskich obywateli dołącza do świata cyfrowych technologii – dodaje.

Zwycięski projekt CPPC współfinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Zastosowana w ramach projektu dźwignia inwestycyjna spowodowała, że około 2,5 miliarda złotych środków pochodzących z sektora prywatnego uzupełni jako wkład własny prawie 3,5 miliarda złotych pomocy publicznej, finansowanej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. To największa w historii inwestycja z funduszy unijnych dotycząca budowy sieci szerokopasmowych.

- To ogromny sukces Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Nasz projekt może służyć jako wzór i model dla podobnych działań w innych krajach w przyszłości. Zapewnia odpowiednie współfinansowanie, ogranicza koszty publiczne, jest oparty na regułach konkurencji i otwartości oraz przede wszystkim wyrównuje szanse cywilizacyjne pomiędzy różnymi obszarami naszego kraju. W Centrum Projektów Polska Cyfrowa trwa obecnie realizacja 160 projektów o wartości prawie 6,6 miliarda złotych, związanych z dalszą rozbudową sieci szerokopasmowych. Do 11 stycznia 2019 roku operatorzy mogą zgłaszać się w nowym konkursie na rozbudowę sieci. Nie jest to jednak jedyny obszar naszego działania, prowadzimy już ponad 160 przedsięwzięć związanych m.in. ze zwiększaniem kompetencji cyfrowych społeczeństwa, digitalizacją dóbr kultury o łącznej wartości 2,8 miliarda złotych. - powiedział Wojciech Szajnar, Dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Uroczyste ogłoszenie zwycięzców konkursu EBA odbyło się 19 listopada 2018 r. w Brukseli, w obecności Komisarza UE ds. Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego Mariji Gabriel, która w imieniu Komisji Europejskiej wręczyła nagrodę Wiceminister Cyfryzacji Wandzie Buk.

źródło: materiały prasowe

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas