Menu
A+ A A-

Bruksizm - niszczyciel zębów

Bruksizm - niszczyciel zębów Dr Krzysztof Łoza z kliniki Soldent. Zajmuje się leczeniem bruksizmu

Bruksizm jest to zespół objawów prowadzących do destrukcji elementów narządu żucia tj. stawu skroniowo-żuchwowego, mięśni oraz zębów.

Ocenia się że bruksizm może dotyczyć nawet 20-30 % społeczeństwa i bardzo często jest niewykrywany na początkowych etapach. Największą grupa pacjentów cierpiących na bruksizm są osoby w wieku 25-50 lat, ale zdażają się także osoby nastoletnie, mające ogromny z tym problem.

Wsród przyczyn bruksizmu wylicza się:

- zaburzenia CUN i psychologiczne

- stres, zwiększone napięcie nerwowe, zwiększona wrażliwość na stres i nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, nerwice.

Objawem charakterystycznym bruksizmu jest zwiekszone napięcie mięśni żucia, szczególnie w nocy. Występuje nadmierna aktywacja mięśni, ich napięcie i aktywacja zgrzytania zebami. Po pewnym czasie na zębach widoczne są pęknięcia i starcie poziome szkliwa a potem zębiny, w ekstremalnych przypadkach dochodzi do starcia zębów na równo z dziąsłami, a często do złamań zębów z przeciążenia.

W badaniu pacjentów często można wyczuć napięcie mięśni żucia oraz mięśni szyi.

W wywiadzie pacjenci podają chroniczne zmęczenie i niewyspanie, uczucie napiecia w mięśniach i ból w stawach. Po latach zmienia sie również twarz pacjenta na skutek nadmiernej pracy mięśni.

Jako ze bruksizm jest zespołem objawów obejmujących układ nerwowy, mięśniowy i zęby oraz staw skroniowo żuchwowy, leczenie powinno odbywać sie przy udziale wielu specjalistów w szczególności neurologów, psychiatrów i psychologów, terapeutów zajmujących sie radzeniem ze stresem, dentystów, fizjoterapeutów a także innych specjalności które pomagają pacjentom osiągnięcie mniejszego napięcia nerwowego.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 22 październik 2018 20:04
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas