Menu
A+ A A-

Światowe koncerny w służbie polskiej nauki

Światowe koncerny w służbie polskiej nauki

Radomski Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny jeszcze kilka lat temu był na skraju bankructwa. Dziś studenci UTH wspierają takie marki jak Bombardier Transportation czy Airbus Helicopters.

Pomysł nawiązania współpracy ze światowymi koncernami i wykorzystanie potencjału uczelni, okazał się dla niej ratunkiem.

W 2012 r. zadłużenie radomskiej uczelni wynosiło ponad 17,5 mln zł, kredyt w banku aż 7 mln, a pracownikom wypłacano tylko połowę wynagrodzenia. Dzięki zaangażowaniu nowego rektora, prof. Zbigniewa Łukasika, który objął wówczas stery uczelni, po pięciu latach UTH nie dość, że w ma ustabilizowaną sytuację finansową, to dysponuje też nadwyżką w wysokości 42 mln zł.

- Radomscy naukowcy są jednymi z najlepszych na świecie w zakresie najnowszych technologii dla przemysłu. Nasz uniwersytet pracuje dla światowych koncernów, co gwarantuje nam nie tylko zamówienia na unikalne wynalazki, staże naukowe dla wykładowców i studentów. Pozyskiwanie środków dzięki umowom z prywatnymi koncernami pozwala także na uruchamianie kolejnych kierunków studiów i  rozwój obecnych wydziałów – nie kryje dumy rektor uczelni.

Jednym z przykładów takiej współpracy jest projekt realizowany dla największego na świecie producenta śmigłowców, firmy Airbus Helicopters. Profesor Łukasik, na czele 12-osobowego zespołu, opracował, zaprojektował i wykonał prototyp unikalnej w skali świata, nowoczesnej wyciągarki desantowej cykloidalnej do zastosowania w ratownictwie dla największego na świecie producenta śmigłowców, Airbus Helicopters. Wynalazek właśnie wchodzi do produkcji.

- Jestem dumny z naszego dzieła. Wcześniej Airbus zgłaszał się w tej sprawie do wielu naukowców na świecie i nikomu nie udało się sprostać wysokim wymaganiom koncernu. Po kilku latach tylko my - naukowcy z UTH w Radomiu – opracowaliśmy z sukcesem oczekiwany model – podkreśla prof. Łukasik.

Największymi atutami wyciągarki są lekkość i szeroka regulacja. Dzięki niej można będzie dużo łatwiej i szybciej zrzucać bądź wciągać do śmigłowców ratowników, żołnierzy, czy jakikolwiek sprzęt, a także zabierać na pokład śmigłowców ratowane osoby.

- Współpraca z Airbusem to ogromny sukces naszej uczelni i wielka szansa na przyszłość. To tylko jeden z przykładów wielomilionowych kontraktów z biznesem, dzięki którym uniwersytet w Radomiu osiągnął najlepszy wynik finansowy w historii polskich uczelni i może zapewnić swoim naukowcom praktyki w najlepszych firmach na świecie. W związku z produkcją wynalazku z Radomia, do fabryk Airbusa na staże naukowe udają się też nasi studenci. Dodam, że Airbus Helicopters w Polsce współpracuje tylko z trzema uczelniami – wśród nich jest właśnie Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu - dodaje prof. Łukasik.

Radomska uczelnia od lat osiąga też sukcesy w zakresie poprawy bezpieczeństwa europejskich kolei. Największy na świecie producent systemów kolejowych, Bombardier Transportation, ma stałą umowę z UTH, której przedmiotem są badania i wynalazki z zakresu automatyki kolejowej, wykorzystywanej w praktyce na przejazdach kolejowych nie tylko w Polsce, ale od lat w wielu krajach świata.

- Opracowaliśmy dla Bombardiera najnowsze systemy do obsługi pociągów, semaforów, przejazdów kolejowych, a także wiele urządzeń, w tym symulator wjazdu pociągu, miernik intensywności ruchu drogowego na przejazdach, urządzenie sterujące ruchem pociągów na stacjach i czujniki w szynach sygnalizujące przejazd pociągu na danym odcinku. Są to systemy i urządzenia, bez których nie może funkcjonować tzw. szybka kolej. Dla studentów najważniejsze jest to, że w ramach umowy o współpracę studenci UTH mają dodatkowe możliwości rozwoju i wyjeżdżą na staże naukowe do głównej siedziby Bombardiera w Szwecji – opisuje prof. Łukasik.

Warto jednak zauważyć, że oprócz umów ze światowymi i europejskimi potentatami w przemyśle uczelnia podpisuje też kontrakty z rodzimymi firmami. Najnowszy z nich to umowa z Polską Grupą Zbrojeniową zakładająca programy badawcze oraz budowę urządzeń i maszyn dla strategicznej gałęzi polskiej gospodarki.

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu kształci ponad 6 tys. studentów i zatrudnia prawie 400 pracowników naukowych. Na uczelni funkcjonuje osiem wydziałów: Materiałoznawstwa Technologii i Wzornictwa, Mechaniczny, Transportu i Elektrotechniki, Informatyki i Matematyki, Ekonomiczny, Nauk o Zdrowiu i Kultury Fizycznej – w tym nowy Wydział Lekarski, Filologiczno-Pedagogiczny oraz Sztuki. W 2017 r. UTH w Radomiu uruchomił kształcenie studentów na dynamicznie rozwijającym się Kierunku Lekarskim.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas