Menu
A+ A A-

Magia kolejowej historii Wyróżniony

Magia kolejowej historii Fot. PKP Cargo

Jak informowaliśmy 27-28 kwietnia odbyła się jubileuszowa, XX Parada Parowozów w Wolsztynie.

Organizatorami wydarzenia były PKP Cargo i Fundacja Era Parowozów. W pierwszym dniu imprezy gwiazdami były parowozy, które przyjechały specjalnie do Wolsztyna z Polski i Europy, w tym z Niemiec, Czech i Słowacji. Maszyny pokonały setki kilometrów, by od godz. 13.30 przez ponad godzinę paradować przed miłośnikami kolei i pokazywać swoje niezwykłe możliwości. W Paradzie Parowozów wzięły udział następujące maszyny: Polska: Ol49-59, Ol49-69, Ol12-7, Ty42-107, Tkt48-191, TKh49-1, TKt48-18, TKh Ferrum 05353; Niemcy: 528 177, 351 019, 01 0508, 18 201, Słowacja: 498.104 „Albatros”; Czechy: 464.008.

Niewątpliwą atrakcją imprezy było także kino 5D przygotowane przez PKP Cargo i projekcja filmu „Tajemnica piątego wagonu”. To przełomowe rozwiązanie w historii kina, którego celem jest pokazanie piękna kolei w trójwymiarze. Zaś jego uzupełnieniem jest zapach oraz doznania, takie jak ruch foteli czy mgła (efekty te uruchamiane są zgodnie z treścią poszczególnych ujęć w filmie). PKP Cargo jest jedną z nielicznych w Polsce firm, która dysponuje takim rozwiązaniem.          

Kolejnym ważnym punktem programu było widowisko „Światło, Dźwięk i Para” pt. „Zaczarowane koleje miłości”, zainscenizowane przez znanego reżysera Bolesława Pawicę, z udziałem zabytkowych parowozów, poruszających się w blasku świateł i rytmach specjalnie opracowanej muzyki. Pokaz – w aranżacji grupy artystycznej Mira Art oraz iluzjonisty Macieja Pola - przedstawił parowozy w opowieści o miłości dwojga akrobatów, których uczucie narodziło się na początku XX wieku i przetrwało zawirowania historii. Wieczór 27 kwietnia uświetnił występ zespołu Golec uOrkiestra. Zwieńczeniem tego dnia była dyskoteka, którą poprowadził Hirek Wrona.

28 kwietnia od godzin porannych można było oglądać sprawnościowe rywalizacje maszynistów, polegające m.in. na teście sprawnościowym, kiedy jadąc rozpędzonym parowozem musieli wychylić się z kabiny, chwycić szklankę wody ze specjalnego postumentu umieszczonego przy torach i odstawić ją na kolejny postument kilkaset metrów dalej, nie uroniwszy ani kropli. W południe rozpoczęły się pokazy Strongmanów. Siłacze pokazali, że przeciągnięcie kilkudziesięciotonowego parowozu, to dla nich pestka. Zawody maszynistów oraz pokazy Strongmanów poprowadził Irek Bieleninik. Na koniec dnia, około godziny 15.00, na dwóch torach kolejowych przy ładowni obok Parowozowni Wolsztyn odbyły się Amatorskie Zawody Drużyn Drezynowych. Każdy, kto skończył 18 lat, mógł wziąć udział w wyścigach ręcznych drezyn. Jak co roku organizatorzy zapraszali na przejażdżki pociągami retro. W dniach 1 - 4 maja na wszystkich chętnych czeka aż 11 specjalnych pociągów prowadzonych przez zabytkowe parowozy. Pociągi te będą zestawione z historycznych wagonów pasażerskich i kursować będą na trasach z Wolsztyna do Stefanowa, Nowej Wsi Mochy, Rakoniewic, Grodziska Wielkopolskiego oraz do Gostynia, Wschowy i Poznania.

Należąca do PKP Cargo Parowozownia Wolsztyn, będąca unikatową atrakcją w skali regionu i świata, istnieje od 106 lat. Parowozownię rocznie odwiedza blisko 12 tys. turystów, a w dniach parad parowozów ok. 25 tys. osób. Jest ona obecnie jedynym obiektem na świecie, z którego maszyny użyczane są do prowadzenia regularnych przewozów pasażerskich. Rocznie kilkudziesięcioletnie parowozy Ol-49 pokonują na terenie Wielkopolski ok. 100 tys. km. W budynku noclegowni zlokalizowane jest muzeum historii węzła i parowozowni Wolsztyn.

- Wielkopolska ma bardzo bogatą tradycję kolejnictwa. Parowozownia Wolsztyn to magiczne miejsce, dla turystów pragnących przeżyć niezapomniane chwile, wraz z obiektami w Krzywiniu oraz Gnieźnie wchodzi w skład produktu turystycznego „Kolei na przygodę”, który niewątpliwie wyróżnia nas w świecie wśród produktów turystycznych. Można tu spotkać obcokrajowców z Japonii, Wlk. Brytanii czy Niemiec, którzy po ostatnie 25 lat odwiedzają Wolsztyn, niektórzy nawet po kilka razy w roku, dlatego to właśnie tutaj inaugurujemy kampanię „Wielkopolska – wielka historia, wielka przygoda”. W Wolsztynie można zobaczyć oryginalną infrastrukturę do obsługi ruchu parowozów. Jest zabytkowa hala postojowa z obrotnicą z 1908 r., wieża wodna z 1907 r., czy też zasiek węglowy z działającymi dźwigami do nawęglania i żuraw wodny – zaznacza Ewa Przydrożny, dyrektor biura Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej.

- Z Wolsztyna niedaleko jest do Muzeum Narodowego w Szreniawie. W niedzielę, 28 kwietnia po Paradzie Parowozów warto było wziąć udział w III Festiwalu Piwa. To był wyjątkowy festiwal podczas, którego przedstawialiśmy tradycję spożywania tego napoju na ziemiach polskich, oczywiście w ujęciu historycznym. Goście zapoznali się również ze sposobami warzenia piwa oraz zobaczą dania oparte na piwie jako dodatku do potraw – opowiada dr Jan Maćkowiak dyrektor Muzeum w Szreniawie.

{jumi [*9]}

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas