Menu
A+ A A-
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1032.

PKP wprowadza kodeks etyki

PKP wprowadza kodeks etyki

Rozpoczęły się konsultacje ze związkami zawodowymi na temat wprowadzenia w ośmiu spółkach Grupy PKP Kodeksu Etycznego, zawierającego politykę zgłaszania nadużyć przez pracowników.

Nowe rozwiązani są powszechnie stosowanym elementem budowy ładu korporacyjnego przez firmy w Polsce i na świecie. Na opinie związków zawodowych PKP SA czeka do 6 maja br.

Przygotowanie Kodeksu Etycznego zostało poprzedzone badaniami wśród pracowników Grupy PKP. 87 proc. procent pracowników opowiedziało się za wdrożeniem Kodeksu Etycznego. Dokument przygotowała grupa robocza złożona z 25 pracowników Grupy.

Z badań wśród pracowników wynika także, że 84 proc. ankietowanych zetknęło się z przypadkiem działań nietycznych w swojej codziennej pracy.

- Propozycja wprowadzenia Kodeksu Etyki i polityki przeciwdziałania nadużyciom to z jednej strony kolejny element wprowadzenia dobrych praktyk w spółkach Grupy PKP, a z drugiej jest wynikiem sygnałów jakie otrzymujemy od pracowników. Zależy nam na opinii strony społecznej i liczymy jej wsparcie, ponieważ proponowane przez nas rozwiązania są powszechnie akceptowane przez związki zawodowe na świecie – mówi Tomasz Kruk, dyrektor zarządzający ds. audytu Grupy PKP.

Kodeks Etyki określa zachowania i sposoby postępowania jakimi pracownik powinien się kierować w codziennych relacjach nie tylko z innymi pracownikami, ale także kontrahentami czy klientami swojej firmy. Natomiast wprowadzenie polityki zgłaszania nadużyć daje pracownikom możliwość bezpiecznego i anonimowego zgłaszania nieprawidłowości.

- W przypadku tak dużego pracodawcy stworzenie wiarygodnej platformy do zgłaszania nadużyć ma kolosalne znacznie. Z międzynarodowych badań wynika, że ok. 50 proc. nadużyć i nieetycznych zachowań jest wykrywanych właśnie dzięki sygnałom przekazywanym przez pracowników -  mówi Tomasz Kruk.

Kodeks Etyki ma obowiązywać w spółkach Grupy PKP: PKP SA, PKP Intercity, PKP Cargo, PKP Energetyka, PKP LHS, PKP Informatyka, TK Telekom, oraz PKP SKM w Trójmieście.

Redakcja

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas