Menu
A+ A A-

Sieć promuje czytanie książek Wyróżniony

Sieć promuje czytanie książek fot. sxc.hu

Wszyscy, którzy mają lekkie pióro i potrafią tworzyć piękne ilustracje, mają teraz szansę podzielić się swoją twórczością z innymi. Sieć sklepów Biedronka wspólnie z wydawnictwem Zielona Sowa przygotowały konkurs, który ma wyłonić najlepszy tekst i ilustracje przygotowane z myślą o najmłodszych.

Zamysłem organizatorów konkursu „Piórko 2015. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci", oprócz odkrycia nowych pisarskich i plastycznych talentów, jest także zaszczepienie lub wzmocnienie istniejącej pasji czytania u najmłodszych. Akcja ma szczególne znaczenie zważywszy na wyniki badań czytelnictwa (TNS Polska), które dowodzą, że po gwałtownym spadku w latach 2006-2008 negatywny trend w czytelnictwie został zatrzymany, jednak nadal utrzymuje się na niepokojąco wysokim poziomie. W dalszym ciągu aż 58 proc. Polaków deklaruje, że nie czyta książek.

Wśród wniosków z badania znalazła się również informacja, iż nawyk czytania należy zaszczepiać u najmłodszych dzieci poprzez wpływ rodziny i przyjaciół, gdyż szkoła nie jest w stanie wykształcić go sama – poziom czytelnictwa po ukończeniu szkoły spada. Pozytywnym wnioskiem badań jest to, że współcześni rodzice są bardziej świadomi pozytywnego wpływu czytania książek na rozwój i edukację dzieci.

W Kapitule konkursu zasiądą, obok przedstawicieli sieci Biedronka i wydawnictwa, znani i doświadczeni twórcy: Bohdan Butenko - ilustrator książek dla dzieci, Renata Piątkowska - autorka książek dla dzieci, Rafał Witek - autor opowieści, wierszy i słuchowisk radiowych dla dzieci, Elżbieta Śmietanka-Combik, Katarzyna Nowowiejska oraz Aleksandra Krzanowska - ilustratorki książek dla dzieci, a także Agnieszka Karp-Szymańska – filolog oraz współzałożycielka popularnego portalu CzasDzieci.pl.

O nagrodę w konkursie mogą ubiegać się osoby, których prace literackie lub graficzne nigdy wcześniej nie były publikowane. Zwycięzcy obu kategorii (tekst i ilustracja), otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych każdy, a stworzona książka na przełomie listopada i grudnia 2015 roku trafi na półki sklepów Biedronka. Konkurs został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

Ostatnio zmienianywtorek, 10 marzec 2015 09:53
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas