Menu
A+ A A-

Pracoholizm z powodu rodziców

Pracoholizm z powodu rodziców www.sxc.hu

Jak wynika z najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu w Michigan, to rodzice kształtują w dużej mierze nasz stosunek do pracy.

Pod względem postrzegania roli pracy w życiu człowieka ludzi można podzielić na 3 grupy – napisał portal www.hrnews.pl. Osoby zorientowane na pracę, które chodzą do pracy, bo muszą zarabiać, ale dużo ważniejsze jest dla nich życie po godzinach - zainteresowania, pasje i inne pozazawodowe aktywności. Dla pracoholików, czyli zorientowanych na karierę, praca stanowi nie tylko źródło utrzymania, ale jest również wyznacznikiem sukcesu i gwarancją prestiżu dlatego bardzo identyfikują się z firmą i czerpią przyjemność z kolejnych osiągnięć zawodowych. Trzecia grupa to ludzie, dla których praca jest powołaniem i sposobem na samorealizację - wykonują oni swoje obowiązki z pasją i chcą widzieć pozytywne efekty tych działań.

Z badania wynika, że przynależność do jednej z tych grup zależy głównie od tego, jak młodzi ludzie postrzegają rolę pracy w życiu rodziców. Ludzie, którzy postrzegają ojca jako silnie zorientowanego na karierę, sami mają większe szanse na zasilenie grupy pracoholików. Co ciekawe, nastawienie matki na karierę nie ma określonego wpływu na postawę ich dzieci wobec pracy. Matki mają za to znaczny wpływ na to, czy ich dzieci będą w przyszłości zorientowane na pracę. Młodzi ludzie, którzy są blisko związani z matkami, częściej w dorosłym życiu postrzegają pracę tylko jako źródło zarobków.

Na podstawie: www.theatlantic.com

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas