Menu
A+ A A-
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 1029.

Wrażliwe czy niewrażliwe społecznie? Wyróżniony

Wrażliwe czy niewrażliwe społecznie? www.sxc.hu

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) - wrażliwość na otoczenie społeczne, w którym funkcjonują przedsiębiorstwa - to dziedzina wciąż u nas raczkująca. Przekonują o tym choćby ostatnie badania spółek na polskim parkiecie. Z drugiej strony coraz większa liczba publikowanych rankingów i zestawień firm CSR może świadczyć, że nie jest z tym najgorzej – napisał na portalu niezalezna.pl/nasze blogi.pl Maciej Pawlak.

Kilka dni temu ujawniono wyniki II edycji projektu „Analiza ESG spółek w Polsce”. Przebadano treść raportów, które firmy notowane na parkiecie mają obowiązek systematycznie publikować. Dokumenty te mogą zawierać obok obowiązkowych danych finansowych za dany okres (przychody, zyski itd.) informacje dotyczące ESG (środowiska naturalnego, CSR, praw pracowniczych). Okazało się, że spośród 865. spółek notowanych na warszawskiej giełdzie jedynie nieco ponad 5% spółek raportuje na poziomie zadowalającym dane z obszaru środowiska naturalnego, a tylko 3% ujawnia wartościowe dla odbiorców wskaźniki społeczne. Polskie spółki można pochwalić jedynie za poziom (obowiązkowego) raportowania w zakresie ładu korporacyjnego.
Tymczasem w kwietniu br. Komisja Europejska przedstawiła propozycje zmian do dyrektywy o rachunkowości. Rozszerzony miałby być obowiązek raportowania o dane niefinansowe dla wszystkich (nie tylko giełdowych) dużych europejskich przedsiębiorstw. Nowe przepisy zaproponowane przez KE będą miały prawdopodobnie zastosowanie do dużych firm (średnio powyżej 500 zatrudnionych pracowników, których suma bilansowa przekracza 20 mln euro lub których obrót netto przekracza 40 mln euro). Takie spółki do raportów rocznych powinny dołączać część pozafinansową. Obejmowałaby sprawy z zakresu ESG. Ostateczny kształt nowych obowiązków będzie znany być może na początku 2014 r. A przepisy weszłyby w życie być może od połowy 2016 r., bądź od 2017 r.).
Sprawa jest wciąż dyskutowana, bowiem obowiązkowe dodatkowe raportowanie dotyczące ESG będzie pociągać za sobą dodatkowe koszty. Zwolennicy nowych rozwiązań przekonują z kolei, że rynek postrzega firmy stosujące CSR za mniej ryzykowne niż inne i stosownie je za to wynagradza. Ponadto spółki plasujące się wysoko w ratingach CSR osiągają ponadprzeciętne wyniki finansowe, a ich kurs akcji zachowuje się lepiej niż indeksy rynkowe.
Kończący się rok to okres, w którym ogłaszane są wyniki różnych rankingów CSR z jednym z najstarszych konkursem dla firm „Raporty Społeczne – Nagrody za najlepiej sporządzone raporty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu”. Niedawno obok Analizy ESG giełdowych spółek w Polsce opublikowano zestawienie „Firmy Odpowiedzialnej w Biznesie Sektora MMSP”. 5 listopada zostaną ogłoszone wyniki konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”.

Całość tekstu: http://naszeblogi.pl/42006-wrazliwe-czy-niewrazliwe-spolecznie

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas