Menu
A+ A A-

Stop marnotrawstwu

Stop marnotrawstwu Fot. Carrefour Polska

Każdego roku francuska sieć handlowa działająca w Polsce podejmuje działania na rzecz społeczeństwa, gospodarki i środowiska wspierając wartościowe inicjatywy oraz realizując projekty edukacyjne.

W 2013 r. w naszym kraju zapoczątkowana została kampania edukacyjna „Odpowiedzialnie każdego dnia!”, realizowana w ramach międzynarodowej akcji Grupy Carrefour „Anti gaspillage” (STOP Marnotrawstwu).

Firma wraz z partnerami stworzyła program „Odpowiedzialnie każdego dnia!” - internetową bazę wiedzy, w której zamieszczane są porady dotyczące przeciwdziałania marnowaniu żywności i zasobów naturalnych, a także odpowiedzialnego obchodzenia się z odpadami domowymi. W ramach akcji Grupy Carrefour, określonych zostało siedem kluczowych obszarów działania: zaangażowanie dostawców w przeciwdziałanie marnotrawstwu, kształtowanie pożądanych postaw pracowniczych, optymalizacja obiegu towarów, edukacja konsumentów, redukcja marnotrawstwa związanego z gospodarką opakowaniami, optymalizacja transportu i logistyki oraz racjonalizacja zużycia energii. Celem akcji jest zwrócenie uwagi pracowników, dostawców i klientów na kwestię marnotrawienia żywności, zasobów naturalnych, czasu, pieniędzy czy talentów.

„Odpowiedzialnie każdego dnia!” to wspólny projekt Carrefour Polska, Federacji Polskich Banków Żywności, Fundacji Partnerstwo dla Środowiska i Stowarzyszenia Niepełnosprawni dla Środowiska EKON, realizowany jako część akcji „STOP Marnotrawstwu”. Program jest ogólnodostępny i znajduje się na stronie carrefour.pl, w zakładce „Odpowiedzialność społeczna w Carrefour”.

Inicjatywy Carrefour są odpowiedzią na dotkliwy problem społeczny, gospodarczy i środowiskowy, jakim jest marnotrawienie zasobów i nieodpowiedzialne obchodzenie się z odpadami. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w Polsce około 71% proc. śmieci trafia na wysypiska - w Niemczech, Holandii czy Szwecji jest to zaledwie 1%. Odpady są problemem społecznym i środowiskowym – wysypiska śmieci przyczyniają się do obniżenia standardu życia lokalnej ludności, obniżają wartość i standard okolicznych terenów, przyczyniają się do skażenia wód gruntowych. Brak utylizacji śmieci jest też problemem gospodarczym - przyczynia się do wyższej ceny opakowań. Wyrzucając żywność marnujemy ciężko zarobione pieniądze. Dla statystycznej polskiej rodziny zakup żywności to aż 25% wszystkich wydatków. Średnio w miesiącu każdy Polak marnuje żywność o wartości 50 zł. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina miesięcznie traci 200 zł, zaś w skali roku - aż 2400 zł! Oszczędzając zasoby, chronimy środowisko naturalne i… własny portfel. Drobne zmiany w zwyczajach i organizacji codziennych domowych czynności pozwolą zmniejszyć zużycie wody i energii oraz szkodliwej chemii gospodarczej w domu, co ogranicza negatywny wpływ na środowisko naturalne i pozwala zaoszczędzić pieniądze. Więcej informacji oraz praktyczne porady, jak to zrobić, można znaleźć na stronie programu „Odpowiedzialnie każdego dnia!”.

http://www.carrefour.pl/program-odpowiedzialnie-kazdego-dnia

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas