Menu
A+ A A-

20 parowozów na XX paradę Wyróżniony

Parowóz Ol-49 Parowóz Ol-49 Fot. PKP Cargo

27 kwietnia rozpocznie się dwudniowa, jubileuszowa, XX Parada Parowozów w Wolsztynie. Weźmie w niej udział rekordowa liczba parowozów.

Będzie ich przynajmniej 20, a uświetni ją m.in. Oceana, czyli wykonawczyni hymnu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 „Endless Summer”. Należąca do PKP Cargo Parowozownia Wolsztyn istnieje już 106 lat. Rocznie odwiedza ją ok. 12 tys. turystów. Stanowi więc unikalną atrakcję w skali regionu i świata. Parowozownia to obecnie jedyny obiekt na świecie, z którego maszyny użyczane są do prowadzenia regularnych przewozów pasażerskich. Parowozy Ol-49, własność PKP Cargo, pięć dni w tygodniu na zlecenie Kolei Wielkopolskich kursują między Poznaniem, a Wolsztynem. Natomiast w weekendy prowadzą pociągi zamawiane przez miłośników kolei i turystów. Rocznie kilkudziesięcioletnie parowozy Ol-49 pokonują na terenie Wielkopolski ok. 100 tys. km! Większości z nas Parowozownia Wolsztyn kojarzy się jednak z Paradą Parowozów, którą od 20. lat organizuje PKP Cargo. W ostatnich latach liczba gości uczestniczących w Paradzie Parowozów przekraczała 25 tys. osób.

 

Tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 27 -28 kwietnia. Ze względu na jubileuszowy charakter imprezy PKP Cargo chce, aby w tym roku w Wolsztynie pojawiła się rekordowa liczba parowozów. Liczymy na przynajmniej 20 maszyn z całej Europy. W Wolsztynie pojawią się parowozy z Niemiec, Austrii, Czech, Węgier i Słowacji, a także z Polski. Oprócz parady PKP Cargo jak co roku przygotowuje w Wolsztynie szereg towarzyszących atrakcji. Jedną z nich będzie widowisko „Światło, Dźwięk i Para”. Obecnie przygotowuje je znany reżyser Bolesław Pawica. W tym roku Wolsztynie miłośnicy kolei podczas widowiska zobaczą parowozy w opowieści o miłości dwojga akrobatów, których uczucie narodziło się na początku XX wieku i przetrwało zawieruchy historii.

PKP CARGO przygotowuje w Wolsztynie także występy znanych artystów estradowych. Gościem specjalnym, który wystąpi na scenie, będzie m.in. Oceana – wykonawczyni hymnu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 „Endless Summer”. Dodatkowymi atrakcjami imprezy są także występ najsłynniejszego polskiego iluzjonisty Macieja Pola oraz rywalizacje maszynistów, m.in. w teście sprawnościowym, kiedy jadąc rozpędzonym parowozem muszą wychylić się z kabiny, chwycić szklankę wody ze specjalnego postumentu umieszczonego przy torach i odstawić ją na kolejny postument kilkaset metrów dalej, nie uroniwszy ani kropli.

Działania PKP Cargo w zakresie utrzymania w dobrej kondycji parowozów znalazły uznanie nie tylko w oczach dziesiątków tysięcy widzów, ale także ekspertów. Ostatnio, jak informowaliśmy, tygodnik „Wprost” wyróżnił firmę za inicjatywę popularyzowania historii kolei w myśl hasła „Od pokoleń kochamy kolej…”. Eksperci tygodnika wysoko ocenili fakt, że PKP Cargo od lat troszczy się o zabytki kolejowe jako mecenas parowozowni w Wolsztynie i skansenu kolejowego w Chabówce koło Zakopanego. W tej ostatniej odbywa się druga w Polsce impreza związana z parowozami, czyli organizowana od kilku lat pod koniec sierpnia każdego roku „Parowozjada”. To impreza o nieco mniejszej skali, gromadząca zazwyczaj około 5 000 widzów. Jej specyfiką jest to, że obok parowozów prezentowane są tu całe składy pociągów, zarówno pasażerskich jak i towarowych, z różnych okresów historycznych. Również w trakcie „Parowozjady” miłośnicy kolei mogą odbyć urokliwą przejażdżkę specjalnym pociągiem retro, a szczęśliwcy nawet w kabinie parowozu.

{jumi [*9]}

Ostatnio zmienianyczwartek, 14 marzec 2013 15:23
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas