Menu
A+ A A-

Jak odczytywać etykiety na produktach Wyróżniony

Jak odczytywać etykiety na produktach www.sxc.hu

Blisko 12 tys. klientów ogólnopolskiej sieci sklepów spożywczych wzięło udział w akcji prowadzonej w ramach projektu „Zachowaj Równowagę”.

Od początku marca do końca maja br. klienci Biedronki mogli skorzystać z bezpłatnych porad dietetyków i otrzymać materiały edukacyjne na temat właściwej interpretacji etykiet produktów spożywczych. Akcja "Czytaj etykiety" organizowana przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) prowadzona była przy wsparciu specjalistów z Polskiego Towarzystwa Dietetyki (PTD). Choć IŻŻ zwracał się o wsparcie akcji do kilku sieci supermarketów jak do tej pory poparła ją tylko Biedronka.

W obliczu niepokojących danych Światowej Organizacji Zdrowia, mówiących o tym, że wskaźnik otyłości w Polsce wynosi 16 proc., popularyzacja wiedzy na temat jej profilaktyki stanowi bardzo istotne zadanie, które należy realizować z możliwie jak najszerszym dotarciem do polskiego społeczeństwa. W tym celu powstał projekt edukacyjny „Zachowaj równowagę”, prowadzony przez IŻŻ w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW). Swiss Contribution to program szwajcarskiej pomocy finansowej dla rozszerzonej Unii Europejskiej . Aby pomóc członkom UE od 2004 r., w tym Polsce, Szwajcaria przyznała im bezzwrotną pomoc finansową w wysokości 1 mld franków szwajcarskich od 2008 r. Pomoc ta zostanie przeznaczona na różnorodne projekty. Jedną z głównych grup docelowych szwajcarskiego programu są współcześni konsumenci, klienci supermarketów, którzy wpływają na swój stan zdrowia między innymi poprzez decyzje zakupowe podejmowane przy półce sklepowej.

Aby umożliwić konsumentom jak najbardziej racjonalne podejmowanie decyzji,
w ramach projektu „Zachowaj Równowagę”, w blisko 100 sklepach Biedronka na terenie całej Polski odbyła się akcja „Czytajmy etykiety”, której celem było nauczenie klientów sieci poprawnego interpretowania informacji podanych na etykietach produktów spożywczych. Od 2 marca do 25 maja br., dietetycy z PTD udzielili porad żywieniowych (m.in. oświadczenia żywieniowe i zdrowotne, zawartość alergenów, witamin i składników mineralnych, rodzaje substancji dodatkowych, warunki przechowywania itp.) blisko 3 tys. klientów sieci „Biedronka”, którzy dodatkowo otrzymali niemal 10 tys. zestawów materiałów edukacyjnych z praktycznymi wskazówkami na temat prawidłowego żywienia i podejmowania decyzji przy półce sklepowej.
Ze wstępnych, niepełnych jeszcze danych, w akcji „Czytajmy etykiety” udział wzięło ponad 12 tys. osób. - Uważamy, że warto jest organizować tego typu inicjatywy, ponieważ dzięki nim Polacy stają się świadomymi konsumentami mogącymi podejmować racjonalne decyzje przy zakupie produktów spożywczych. To z kolei ma korzystne przełożenie na zdrowie całego społeczeństwa.– podsumowuje dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

- Dbałość o wysoką jakość i bezpieczeństwo oferowanych produktów jest jednym
z kluczowych elementów strategii sieci Biedronka – mówi Justyna Czarnacka-Szymani,

dyr. działu rozwoju jakości produktu Jeronimo Martins Polska. – Nasza firma angażuje się także w podnoszenie świadomości konsumentów. Każdego dnia sklepy Biedronka odwiedza ponad 3,5 mln osób, co stwarza doskonałą okazję do promowania wśród klientów zdrowego stylu życia, na który składa się prawidłowa dieta i regularna aktywność fizyczna. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na współpracę z IŻŻ przy akcji „Czytajmy Etykiety – dodaje.

Projekt edukacyjny „Zachowaj równowagę” jest współfinansowany przez Szwajcarię (program Swiss Contribution), a wkład krajowy (15 proc.) zapewniają środki z budżetu Ministra Zdrowia. Dodatkowe informacje na temat projektu i Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) dostępne są na: www.zachowajrownowage.pl

www.programszwajcarski.gov.pl

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas