Menu
A+ A A-

Strażnicy biorą pod lupę biznes

Strażnicy biorą pod lupę biznes www.sxc.hu

Czy przedsiębiorstwa są społecznie odpowiedzialne? Sprawdzają to organizacje pozarządowe.

Jak napisała w Dzienniku Polskim, Katarzyna Klimek-Michno wzrasta aktywność trzeciego sektora w monitorowaniu działań biznesowych i przybywa projektów, której celem jest weryfikacja praktyk przedsiębiorstw pod kątem przestrzegania zasad etyki. Narzędzia monitoringu i formy wywierania nacisku na biznes stają się coraz bardziej zaawansowane. Takie wnioski wypływają z analizy tematycznej, którą przygotowała organizacja - Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Jak czytamy w dokumencie, jeszcze do niedawna funkcjonowało niewiele organizacji wyspecjalizowanych w monitorowaniu firm w kontekście CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Sytuacja jednak się zmienia. Z jednej strony - rośnie grono przedsiębiorstw zainteresowanych CSR, deklarujących działania zgodnie z etyką, z drugiej - pojawia się coraz więcej stowarzyszeń, fundacji, związków zawodowych oraz twórców internetowych projektów, dążących do sprawdzania, czy teoria, którą głoszą firmy idzie w parze z praktyką, czy rzeczywiście poszczególne branże, sektory lub instytucje państwowe uczciwie funkcjonują i co ewentualnie można w nich zmienić na lepsze. W razie wykrycia nieprawidłowości organizacje strażnicze wskazują błędy i rekomendują nowe rozwiązania. Chodzi więc o stosowanie przez biznes takich praktyk, które byłyby przyjazne środowisku, odbiorcom produktów, ale też wykonawcom, co wiąże się z odpowiednimi warunkami pracy.

Monitoring strażniczy dotyczy m.in. branży spożywczej, przemysłu odzieżowego oraz kosmetycznego. Z analizy przeprowadzonej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu wynika, że działania organizacji strażniczych potrafią być różne: od spontanicznych, jednorazowych akcji po długofalowe, zaplanowane projekty.

Jak wymieniają autorzy dokumentu Forum Odpowiedzialnego Biznesu, do najbardziej znanych organizacji pozarządowych, które są jednocześnie organizacjami strażniczymi, należą w Polsce: organizacja ekologiczna Greenpeace, broniąca praw człowieka Amnesty International i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Na popularności zyskuje idea społecznych ratingów, odsłaniająca nastroje i opinie klientów, kontrahentów, pracowników i otoczenia biznesowego firm, a jednocześnie będąca informacją zwrotną dla przedsiębiorstw na temat zadowolenie społeczeństwa z ich działalności. FOB jako przykłady takich inicjatyw wymienia platformę SocRates.pl i portal Screening CentrumCSR.pl (www.screening.centrumcsr.pl). Z kolei pod adresem http://watchdog.org.pl znajdziemy portal dotyczący organizacji strażniczych w Polsce i ich działalności, prowadzony przez Stowarzyszenie Sieć Obywatelska - Watchdog Polska.

{jumi [*9]}

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas