Menu
A+ A A-

W poszukiwaniu 12-letniego chłopca Rohindża Wyróżniony

W poszukiwaniu 12-letniego chłopca Rohindża fot. Kulczyk Foundation

Historia zaginięcia Mohameda Faisala - 12-letniego chłopca Rohindża, to główny wątek filmu dokumentalnego „Stolen Son”. Dzieło zrealizowane zostało przez przez CNN International we współpracy z Dominiką Kulczyk i Kulczyk Foundation w ramach projektu „CNN Freedom Project”.

Materiał powstał, aby zwrócić uwagę świata na sytuację uchodźców z Mjanmy przebywających w Bangladeszu. Ponad milion Rohindżów od dwóch lat żyje tam w dramatycznych warunkach. Są oni nieustannie zagrożeni, m.in. handlem ludźmi. Premiera dokumentu w telewizji CNN International zaplanowana jest na sobotę 31 sierpnia.

Współczesne niewolnictwo to temat, który poruszają filmy dokumentalne z cyklu „CNN Freedom Project”. Inicjatywa powstała w 2011 r. i jest zbiorem raportów, artykułów oraz reportaży dotyczących handlu ludźmi we wszystkich jego postaciach. W ramach projektu nagłośniono już ponad tysiąc historii, które wydarzyły się na pięciu kontynentach, udało się pomóc ponad tysiącu osobom, a także zgromadzono ponad 24 mln dol. na rzecz organizacji walczących ze współczesnym niewolnictwem. Pierwszy film z cyklu realizowanych przez CNN International wspólnie z Dominiką Kulczyk i Kulczyk Foundation dotyczył m.in. handlu ludźmi i przymusowej pracy dzieci w Ghanie. Drugi dokument opowiada o dramatycznej sytuacji Rohindżów, którzy – uciekając przed zbrodniami i prześladowaniami - przed dwoma laty opuścili Mjanmę (dawną Birmę) i żyją w obozach dla uchodźców w Bangladeszu.

-  Losy zaginionego 12-letniego chłopca i jego rodziny to dramat Rohindżów w pigułce. Film pokazuje bowiem wszystkie tragiczne aspekty życia w obozach, trudności i zagrożenia z jakimi Rohindżowie zmagają się na co dzień, desperackie próby poprawienia swojego losu oraz brak nadziei – mówi Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation i współautorka filmu. Bohaterami dokumentu są Khurshida Begum oraz Lal Miya – rodzice Mohameda Faisala. Pewnego dnia do ich sąsiadów – starszej pary mieszkającej tuż obok, przybył zięć. Mieszkał tam dwa miesiące i w tym czasie zaprzyjaźnił się z Mohamedem Faisalem. Zdobył również zaufanie rodziców dziecka. Zaproponował im, że pokaże chłopcu sąsiedni obóz Balukhali. Rodzice zgodzili się. Niestety, dziecko nie wróciło już z tej wycieczki. Kontakt zarówno z mężczyzną, jak i z chłopcem urwał się. Zrozpaczeni Khurshida oraz Lal Miya zdali sobie sprawę z tego, że ich syn został porwany.

Tematem filmu jest poszukiwanie chłopca przez jego matkę i Dominikę Kulczyk, które wspierane są przez działające na miejscu organizacje pomocowe. To Arakan Rohingya Society for Peace and Human Rights (ARSPH) oraz Bangladeshi National Woman Lawyers Association (BNWLA). Organizacja zajmuje się niesieniem pomocy ofiarom handlu ludźmi – w tym przede wszystkim dzieciom i kobietom. Oferuje im darmową pomoc prawną, zapewnia schronienie, podejmuje działania reintegrujące w społeczeństwie. Posiada biura polowe w siedmiu obozach dla uchodźców, w których otrzymać można pomoc w sprawach związanych z przemocą wobec kobiet i dzieci. Na czele tej organizacji stoi adwokatka pracująca w Sądzie Najwyższym Bangladeszu, Fawzia Karim Firoze. To właśnie ona oraz inna przedstawicielka BNWLA - Wahida Idris, wspierały Dominikę Kulczyk i Khurshidę w poszukiwaniach Mohameda Faisala.

Dokument jest również dowodem na to, że zaangażowane dziennikarstwo może prowadzić do realnej odmiany ludzkiego losu. Taki właśnie jest cel współpracy CNN International, Dominiki Kulczyk i Kulczyk Foundation – nie tylko nagłaśnianie problemów, ale i wsparcie dla niosących pomoc.

Film wyemituje CNN International. Dokument będzie można obejrzeć m.in. w wieczornym szczycie oglądalności, o godz. 21:30 czasu środkowoeuropejskiego. Udostępniony zostanie także w Internecie. Celem produkcji jest zwrócenie uwagi świata na problem współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi - zagrożeń, które dotyczą grup społecznych, w tym wypadku żyjących w zawieszeniu już od ponad dwóch lat Rohindżów. Kulczyk Foundation podjęła na miejscu działania pomocowe wspólnie z miejscową Hope Foundation, zapewniającą kobietom Rohindża pomoc medyczną. Niezbędne jest jednak zaangażowanie większej liczby podmiotów, a także wdrożenie konkretnych rozwiązań politycznych, które zagwarantują uchodźcom bezpieczne życie w godnych warunkach.

Ostatnio zmienianyczwartek, 29 sierpień 2019 16:05
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas