Menu
A+ A A-

Stan mecenatu w Polsce Wyróżniony

Stan mecenatu w Polsce fot. facebook.com/Pałac-w-Guzowie

Maciej Radziwiłł z Fundacji Trzy Trąby i Marcin Brzeziński z Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego byli gośćmi audycji "Liberator" w Radiu dla Ciebie.

Tematem rozmowy był stan mecenatu w Polsce. Przyczyną był niedawny pożar w Katedrze Notre Dam. Po wydarzeniu szybko zorganizowano zbiórkę społeczną w celu odbudowy.

Uczestnicy dyskusji zwracali uwagę, że w Polsce mimo przekonań, co do odpowiedzialności rządu i samorządu za dziedzictwo kulturowe, nie brakuje społeczników angażujących się w działania na rzecz muzeów czy odnowy zabytków.

Podkreślili, że jest to trend wzrostowy, wskazując na przykład konkretnych przedsiębiorców i projektów realizowanych  przez różne fundacje.

„Coraz więcej ludzi, którzy mają trochę pieniędzy tworzy jakieś instytucje albo daje środki na takie cele z własnej kieszeni. Tych ludzi jest wciąż za mało, a część nie odczuwa jeszcze potrzeby wzięcia na siebie odpowiedzialności za takie projekty. Dzieje się tak, tym bardziej, że niektóre muzea czy instytucję nie potrafią do takich ludzi trafić i pokazać im, że mogę z tego czerpać satysfakcję czy też mieć promocję” – mówił Maciej Radziwiłł, prezes Fundacji Trzy Trąby.

Osoby prywatne, przedsiębiorcy, fundacje wspierają instytucje kultury darami rzeczowymi, dotacjami na działalność lub finansując konkretne wydarzenia. Przykładem tego są działania Fundacji Trzy Trąby i Fundacji Feliksa hr. Sobańskiego, które przekazały dla nowego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku rzeźbę konną marszałka Polski. Obie fundacje znane są z działań na rzecz kultury polskiej i propagowania dziedzictwa zasłużonych dla polski rodów arystokratycznych i ziemiańskich. Fundacja im. Feliksa hr. Sobańskiego wspiera Gabinet Monet i Medali w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz budowę kaplicy w Guzowie. W zeszłym roku sfinansowała cześć prac remontowych przy kaplicy grobowej Sobańskich w Czeczelniku na Ukrainie oraz ogólnopolską konferencję naukową: „Darczyńcy polskich muzeów. Historia i współczesność”.

Fundacja Trzy Trąby reaktywowała ponad 100-letnią manufakturę majoliki w Nieborowie oraz wspiera darowiznami mi.in. Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Narodowe w Krakowie. We współpracy z Muzeum w Nieborowie zorganizowała w 2018 r. wystawę ponad 140 cennych obiektów należących do rodziny Radziwiłłów oraz wystawiła operę Fausta wg Antoniego Radziwiłła. W tym roku Fundacja również we współpracy z Muzeum w Nieborowie przygotowuje wystawę związaną z ikoną Matki Boskiej Loretańskiej Sobieskich, znalezioną przez Jana III Sobieskiego, po Wiktorii Wiedeńskiej w 1683 r.                                     

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas