Menu
A+ A A-

Rusza Misja Kazachstan 2019 Wyróżniony

Rusza Misja Kazachstan 2019

"Misja Kazachstan" to inicjatywa grupy przyjaciół, która postanowiła zebrać środki finansowe dla dzieci z polskich rodzin skupionych wokół Domu Kultury Polskiej w Czkałowie w północnym Kazachstanie. 

Celem zbiórki jest wyposażenie sali komputerowej, zakup tabletów z dostępem do Internetu i wirtualnymi lekcjami języka polskiego i angielskiego oraz urządzenie sali do prowadzenia zajęć z języka polskiego i historii.

Obecnie w Kazachstanie żyje około 34 tys. obywateli narodowości polskiej, ale szacuje się, że liczba osób pochodzenia polskiego w Kazachstanie, może wynosić ok. 100 tys. Polska społeczność Kazachstanu w większości składa się z osób urodzonych w tym kraju w okresie sowieckim i postsowieckim.

Część Polonii zamieszkuje północnokazachstański region, w którym znajduje się miejscowość Czkałowo. Działa tam Dom Kultury Polskiej, który kultywuje polskie tradycje, uczy dzieci języka polskiego oraz pomaga lokalnej społeczności. Prowadzone tam zajęcia propagują polskość w tamtejszym środowisku, pomagają rozwijać osobowość młodych Polaków oraz pomagają przezwyciężyć kompleksy związane z życiem w ubóstwie w środowisku wiejskim z ograniczonymi możliwościami poznawania świata. Dzieciom oferowane są także skromne posiłki, korzystanie z wody bieżącej i toalet.

- Okoliczne wioski są bardzo biedne i dla niektórych dzieci jest to pierwszy kontakt z udogodnieniami cywilizacyjnymi tego typu. Niestety urządzenia w naszym ośrodku są stare i zużyte, wymagające remontów lub wymiany, na co brakuje nam środków. Warunki pracy oraz prowadzenie zajęć są niezwykle trudne. Mrozy zimą sięgają nawet do -40 stopni Celsjusza i wtedy temperatura w salach lekcyjnych spada do 10 stopni. W związku z tym w planach mamy także ocieplenie budynku i wymianę instalacji grzewczej – mówi Teresa Hantke, nauczycielka z Domu Polskiego w Czkałowie, która napisała list z prośbą o wsparcie finansowe do organizatorów zbiórki.

Inicjatorami “Misji Kazachstan” jest grupa kilkunastu przyjaciół. Wśród organizatorów zbiórki są urzędnicy, bankowcy, prawnicy i przedsiębiorcy z Wrocławia, Warszawy, Zamościa i Krakowa oraz Fundacja Joachima Lelewela, przez którą prowadzona jest zbiórka.

Pieniądze ze zbiórki w całości zostaną przeznaczone na wsparcie dla Dzieci z polskich rodzin w Kazachstanie.

Beneficjentem zbiórki jest Dom Kultury Polskiej działający przy Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Czkałowie w północnym Kazachstanie. Dom Kultury Polskiej prowadzi zajęcia dla dzieci uczących się języka polskiego – potomków Polaków przesiedlanych w ramach masowych deportacji w 1936 r. zgodnie z decyzją Stalina przez reżim komunistyczny z terenów radzieckiej wówczas Ukrainy.

Pomysł na Misję Kazachstan zrodził się spontanicznie. - Wraz z grupą Przyjaciół postanowiliśmy, że przy okazji kolejnej wyprawy postaramy się się zrobić coś dobrego dla innych. Nasz wybór padł na polską wioskę w Kazachstanie. Nawiązaliśmy bezpośredni kontakt z Domem Kultury Polskiej i parafią w Czkałowie – mówi Wojciech Pysiewicz, jeden z organizatorów akcji, na co dzień pracujący w branży bankowej. Okazało się, że tamtejsza Polonia na co dzień zmaga się z wieloma problemami i mimo skromnych środków, bardzo aktywnie propaguje kulturę, w Czkałowie działa polski chór i zespół taneczny, a dzieci uczą się polskiego i historii. - Wspólnie z Przyjaciółmi zdecydowaliśmy się pomóc polskim dzieciom z Kazachstanu przez zakup sprzętu komputerowego oraz wyposażenie sal lekcyjnych.  Jeśli uda się uzbierać większą kwotę, być może uda się także zrealizować mały remont. Tak więc każda złotówka jest tutaj na wagę złota. Na co dzień pracujemy w korporacjach lub prowadzimy swoje firmy i wiele radości sprawia nam fakt, że możemy komuś pomóc lub zapalić do działania innych – podsumowuje Wojciech Pysiewicz.

Zbiórka środków będzie prowadzona do końca kwietnia 2019 roku. Całość zebranych środków wesprze wyposażenie sali komputerowej, zakup tabletów z dostępem do Internetu i wirtualnymi lekcjami języka polskiego i angielskiego, zakup strojów sportowych dla dzieci oraz wyposażenie sali do prowadzenia zajęć z języka polskiego i historii.

Szczegółowe rozliczenie akcji zostanie zaprezentowane po zakończeniu zbiórki na stronie Fundacji Joachima Lelewela http://fundacjalelewela.pl/ oraz na fanpage facebook.com/MisjaKazachstan2019. Wszelkie koszty związane z wyjazdem do Kazachstanu organizatorów zbiórki oraz  organizacje spotkania z przedstawicielami kazachskiej Polonii, inicjatorzy zbiórki pokrywają we własnym zakresie. Całość środków wesprze dzieci z polskich rodzin w Kazachstanie. 

FUNDACJA JOACHIMA LELEWELA

NR KONTA: 79 2130 0004 2001 0586 9029 0001

Dopisek: „Darowizna na akcję Misja Kazachstan"

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas