Menu
A+ A A-

Po pierwsze: odpoczywaj (na urlopie) Wyróżniony

Po pierwsze: odpoczywaj (na urlopie) Fot: pixabay.com

Z badania „Praca, moc, energia w polskich firmach” wynika, że 50% pracowników dużych organizacji myśli o pracy, będąc w domu. Ponad 40% – już po wyjściu z firmy sprawdza zaś jeszcze służbową skrzynkę mejlową, co zdecydowanie ułatwiają popularne smarfony i tablety.

 

Zajmowanie się sprawami zawodowymi w trakcie wakacyjnego wypoczynku nie przynosi korzyści pracodawcy.

„Urlop powinien być przez nas traktowany jako czas święty, taki, który poświęcamy sobie i naszej regeneracji, po to żeby wrócić do pracy z pełną energią i nawet trochę stęsknionym” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl psycholog Małgorzata Czarnecka, prezes firmy Human Power. Dlatego też na czas urlopu wyłączmy telefon służbowy i nie sprawdzajmy wtedy firmowych mejli. Ostatecznie – jeśli stresujemy się powrotem do pracy – możemy zrobić to ostatniego wolnego dnia, tak aby zapoznać się z tym, co działo się w firmie podczas naszego urlopu, i móc się lepiej nastawić na to, co nas w niej czeka.

W odcięciu się od spraw służbowych oraz nabraniu sił podczas urlopu może pomóc „technologiczny detoks”, czyli pozostawienie w domu smartfona, laptopa i innych tego typu urządzeń.

Co ciekawe, niektóre biura podróży oferują już nawet wyjazdy turystyczne przygotowane z myślą o osobach, które nie chcą mieć dostępu do sieci. Zanim zdecydujemy się na „technologiczny detoks”, powinniśmy się oczywiście zastanowić, czy jest on rzeczywiście dla nas. Jeśli tak, warto spróbować. Jeżeli jednak uważamy, że dostęp do nowoczesnych technologii nie przeszkodzi nam się w pełni zrelaksować, być może rezygnować z nich nie należy. W końcu podczas podróży dostęp do nawigacji, informacji o miejscu w którym się znajdujemy, atrakcjach lokalnych czy po prostu dostęp do serwisów muzycznych czy filmowych, może być całkiem przydatny. Na urlopie możemy też wreszcie spokojnie poczytać, nawet nadrobić zaległości w lekturze swoich ulubionych portali internetowych.

Niestety coraz więcej pracodawców oczekuje podtrzymania łączności z pracownikiem nawet w czasie jego urlopu.

Problem ten dotyczy w szczególności kadry kierownicznej oraz specjalistów. Oczywiście szef nie może nam kazać pracować na urlopie, ale jeśli przestaniemy odbierać telefon i maile, to po powrocie możemy usłyszeć, że nie interesujemy się swoją pracą. Wytłumaczenie, że urlop jest niezbędny, by efektywnie pracować przez resztę roku, nie do każdego szefa trafia...

 

 

Ostatnio zmienianyśroda, 05 lipiec 2017 10:21
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas