Menu
A+ A A-

CSR w dużych i małych firmach Wyróżniony

CSR w dużych i małych firmach www.sxc.hu

Czy spojrzenie na CSR będzie miało wpływ na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw? Czy CSR jest w ogóle potrzebny firmom z sektora MŚP? Nad tymi zagadnieniami zastanawiali się uczestnicy niedawnej debaty pt. „CSR szansą dla MŚP?”.

Podczas debaty przedstawiciele instytucji propagujących działania na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu oraz dużych firm poinformowali o szczegółach własnych działań na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu. Bowiem dobre praktyki tego typu stosowane już od lat przez duże firmy mogą stanowić przykład dla przedsiębiorców z sektora MŚP.

PKP Cargo kładzie duży nacisk na innowacyjność i oryginalność w zakresie polityki pracowniczej. Przykładem tych działań były obchody 10-lecia firmy, które miały miejsce w 2012 r. Spółka przygotowała wyprawę trekkingową dla swoich pracowników
na najwyższy szczyt Europy - alpejski Mont Blanc. W projekcie uczestniczyło ośmiu pracowników spółki, w tym jedna kobieta. Wyprawa zakończyła się z sukcesem 29 lipca 2011 r., kiedy to na najwyższym szczycie Europy (Mont Blanc, 4810 m n.p.m.) zawisła flaga PKP Cargo. Kolejnym ciekawym projektem z okazji 10-lecia był konkurs „Niezwykli ludzie PKP Cargo” poszukujący wśród pracowników osoby o nietuzinkowych pasjach i zainteresowaniach. Zwycięzcą konkursu został, w drodze głosowania wśród wszystkich pracowników spółki, Dariusz Dobrucki, maszynista z Dolnośląskiego Zakładu Spółki, który w wolnych chwilach oddaje się pasji tworzenia origami modułowego. „Cargolove pikniki” - pod takim hasłem na terenie dziesięciu zakładów spółki w całej Polsce odbyło się dziesięć plenerowych imprez dla pracowników i ich rodzin. W imprezach uczestniczyli także klienci regionalni, władze samorządowe i dziennikarze. Roman Drążkowski z PKP Cargo podkreślił, że w jego firmie powstał interdyscyplinarny zespół ds. CSR powołany wśród pracowników zajmujących się w jego firmie zarządzaniem zasobami ludzkimi (HR). Przejęli on pomysły m.in. od Forum Odpowiedzialnego Biznesu, inspirowali się także innymi funkcjonującymi od co najmniej 10. lat w Polsce praktykami CSR na rynku. Przystąpili do Koalicji CSR Pracodawców RP. PKP Cargo przygotowuje się do wdrażania w latach 2013 i 2014 normy ISO SA 8000. U
względnia ona aspekty społeczne i ekologiczne w zarządzaniu przedsiębiorstwem oraz wszystkie inne czynniki, dotyczące zatrudnionych w nim pracowników. Biznes za sprawą wdrożonej normy spełnia wymogi społecznej odpowiedzialności biznesu. Drążkowski mówił także o projekcie „Rodzic w pracy” w PKP Cargo. Zwraca on m.in. uwagę na szczególne potrzeby młodych matek po urodzeniu dziecka. Pomaga im wracać do pracy. Umożliwia także podejmowanie pracy na odległość, dzięki czemu pracownicy – nie rezygnując z pracy - mogą opiekować się swoimi dziećmi bądź starszymi rodzicami.

{jumi [*9]}

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas