Menu
A+ A A-

Centrum handlowe nie musi mieć komercyjnego charakteru Wyróżniony

Centrum handlowe nie musi mieć komercyjnego charakteru

 

Z Karoliną Zalewską, przedstawicielem spółki RE Project development, właściciela powstającego centrum handlowo-usługowego Ferio Wawer, na temat zaangażowania w działania CSR rozmawia portal RaportCSR.pl.

Na czym polega biznes społecznie odpowiedzialny prowadzony przez centrum handlowe?

Biznes, czy to w formie inwestycji budowlanej czy usługowej powinien być prowadzony w sposób odpowiedzialny. Jesteśmy na tyle świadomym społeczeństwem, że wymagamy od przedsiębiorców, aby ich inwestycje były społecznie przyjazne. Taką świadomość ma również właściciel centrum handlowo-usługowego Ferio Wawer – spółka RE project development, dlatego już na etapie planów nakreślono idee, według których centrum ma funkcjonować. Najważniejsza z nich, to stworzenie miejsca, które stanie się aktywnym członkiem lokalnej społeczności Wawra.

Jak to wygląda na Waszym przykładzie?

Pierwszy krok, to zagospodarowanie zabytkowych przestrzeni przedwojennej fabryki aparatów elektrycznych założonej przez Kazimierza Szpotańskiego. Postawiliśmy przed architektem trudne zadanie; uratowanie zabytku i powiązanie go z nowoczesnym projektem centrum handlowego. Dziś wiemy już, że to się udało. Fabryka związana z dziejami dzielnicy, będąca zarazem częścią historii rozwoju przemysłu w latach przedwojennych, zyskała dzięki nam nowego ducha.

Szybko znaleźliśmy też wspólny język z przedstawicielami samorządu i z lokalnymi aktywistami. Angażujemy się w wydarzenia w dzielnicy , podczas których poznajemy zapotrzebowanie i oczekiwania mieszkańców dzielnicy odnośnie Ferio Wawer. To bardzo ważne, bo przecież centrum ma służyć przede wszystkim mieszkańcom.

Angażujecie się w wiele lokalnych inicjatywy, proszę wymienić kilka, Pani zdaniem, najważniejszych.

Ponieważ nasze centrum powstaje na terenie fabryki, której wartość zabytkowa jest nie do przecenienia, wiele naszych inicjatyw jest związanych z jej historią. Jedną z nich był projekt „Fabryka zdarzeń", autorstwa znanego lokalnego działacza na rzecz kultury, historii i sztuki – Pana Andrzeja Rukowicza. Wydarzenie było o tyle ważne, że po raz pierwszy od wielu lat otwarto stare hale dla oczu społeczności lokalnej. Fabryka ożyła. W ciągu trzech dni odwiedziło nas wielu mieszkańców, w tym także byłych pracowników fabryki. Odbyły się warsztaty literackie dla młodzieży, koncerty niebanalnych zespołów i multiinstrumentalistów, malowanie muralu oraz malowanie walcem grafik wielkoformatowych. Przygotowana została też wystawa starych fotografii fabryki, premiery doczekał się również film o Kazimierzu Szpotańskim, w którego realizacji również mieliśmy swój udział. Dzięki naszemu zaangażowaniu mieszkańcy Wawra mieli możliwość przejażdżki zabytkowym parowozem, m.in. przy okazji otwarcia Wawerskiego Centrum Kultury. To nasz najbliższy sąsiad, z którym mamy znakomitą współpracę. Warto też wspomnieć o świetlicy dla dzieci prowadzonej przez fundację „Stań na nogi", którą m.in. doposażyliśmy w niezbędne dla jej funkcjonowania materiały.

Mamy swój wkład w szereg wydarzeń organizowanych na terenie Wawra, m.in.: majówka „Akademia humoru na Bajkowej", rajd rowerowy „Śladami ciuchci", czy konkurs wiedzy pt. „Życie i działalność Kazimierza Szpotańskiego.

Inwestycja Ferio Wawer jest przedstawiana, jako „rodzinne centrum". Na czym polega ta koncepcja?

Ferio jest siecią centrów stworzonych z myślą o lokalnej społeczności i jej potrzebach. Podstawa każdego projektu, to funkcjonalność i wygoda. Według tych zasad powstaje centrum w Wawrze. Strategia zagospodarowania przestrzeni i działania marketingowe są zorientowane na mieszkańców, oznacza to zaplanowanie powierzchni rekreacyjnych m.in. miejsc zabaw dla dzieci, restauracji i klubów fitness. Podstawą jest szeroka oferta nie tylko handlowa, lecz również usługowo-rekreacyjna. Nasze centrum nie będzie miejscem, w którym robi się wyłącznie zakupy.

We współpracy z samorządem, w tym m.in. z Wawerskim Centrum Kultury, chcemy, aby na terenie Ferio Wawer miały miejsce wydarzenia kulturalne skierowane do mieszkańców. Centrum handlowe nie musi mieć wyłącznie komercyjnego charakteru, to ma być również miejsce odpoczynku i zabawy.

Centrum handlowo-usługowe Ferio Wawer będzie zlokalizowane u zbiegu ulic Szpotańskiego i Żegańskiej. Otwarcie jest planowane w listopadzie 2015 r.

 

Ostatnio zmienianywtorek, 01 wrzesień 2015 12:26
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas