Menu
A+ A A-

Pieniądze w Kasach bezpieczniejsze Wyróżniony

Pieniądze w Kasach bezpieczniejsze fot. sxc.hu

- Objęcie Kas gwarancjami BFG to jeden z elementów nowych zmian prawnych, do których SKOK-i przygotowywały się przez wiele miesięcy. Te zmiany postrzegam przede wszystkim jako danie Kasom nowych możliwości - mówi Mariusz Gazda, prezes zarządu SKOK Wołomin.

Co oznacza dla członków SKOK objęcie ich depozytów gwarancjami BFG?

 

Jeszcze większe bezpieczeństwo ich środków, niż dotychczas. Zgodnie z regulacjami, które obowiązują od 29 listopada, depozyty do równowartości sumy 100 tysięcy euro są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oczywiście nie znaczy to, że dotąd złożone na depozytach środki nie były bezpieczne. BFG to dodatkowa, ale nie jedyna gwarancja bezpieczeństwa.

Jak dotąd wyglądało bezpieczeństwo pieniędzy członków Kas?

Bezpieczeństwo środków gwarantował specjalny fundusz Kasy Krajowej, poza tym poszczególne Kasy zawierały umowy z ubezpieczycielami. Nie można zatem mówić, że członkowie SKOK-ów zyskują dopiero teraz solidne gwarancje bezpieczeństwa ich środków.

Czy w tej chwili gwarancje bezpieczeństwa, jakich mogą być pewni klienci banków i członkowie SKOK, są podobne?

Tak, i trzeba to wyraźnie podkreślić. Objęcie Kas gwarancjami BFG to jeden z elementów nowych zmian prawnych, do których SKOK-i przygotowywały się przez wiele miesięcy. Te zmiany postrzegam przede wszystkim jako danie Kasom nowych możliwości. Umożliwiono np. obsługę podmiotów takich jak parafie, fundacje i stowarzyszenia, czego dotychczas Kasy nie mogły robić. Mam także nadzieję, że wejście w życie nowych przepisów pozytywnie wpłynie na temperaturę i jakość dyskusji o roli i miejscu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych w Polsce.

Czy kryzys zniechęca Polaków do przystępowania do SKOK-ów i czy gwarancje BFG coś tu zmienią?

Patrząc na SKOK Wołomin, który w ostatnich latach odnotowuje systematyczny wzrost liczby członków, otwiera nowe placówki i powiększa wynik finansowy, można powiedzieć, że Kas kryzys się nie ima. I nie jest to żadne zaskoczenie: sama idea działania SKOK-ów, oparta na członkostwie, na stałym, faktycznym kontakcie ze zrzeszonymi w Kasach osobami, powoduje, że Kasy są stabilnym partnerem, niezależnie od sytuacji gospodarczej. W wielu obszarach – np. pożyczek – oferta SKOK-ów jest rzeczywiście konkurencyjna w porównaniu do innych instytucji finansowych. Objęcie Kas gwarancjami BFG może tylko pozytywnie wpłynąć na społeczny wizerunek SKOK-ów, acz jest to tylko jeden z wielu elementów, które mogą przekonać obecnych i potencjalnych członków do tego, że SKOK to dobry partner.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas