Menu
A+ A A-

Kryzys rodzi stres i uzależnienia Wyróżniony

Kryzys rodzi stres i uzależnienia Fot. raportcsr.pl

Ze Sławomirem Wolniakiem, ordynatorem Kliniki Wolmed, rozmawia na portalu www.raportcsr.pl Andrzej Ratajczyk.

Całość tekstu:

http://raportcsr.pl/kryzys-rodzi-stres-i-uzaleznienia/

- Jakiego rodzaju uzależnienia stanowią obecnie największy problem społeczny w Polsce?

Uzależnienia to niepożądany prezent od cywilizacji. W „rankingu” tych poważnych problemów  na pierwszym miejscu jest uzależnienie od alkoholu. Niestety picie jest wszechobecne – praktycznie w każdej polskiej rodzinie i środowisku zawodowym jest osoba uzależniona. Niepokojące jest,  że coraz więcej młodzieży sięga po pierwszy kieliszek już w wieku kilkunastu lat. Na kolejnych miejscach  najczęstszych uzależnień są hazard i zakupoholizm.  Następnie narkotyki, uzależnienie od leków, pracoholizm.

  – Jak kryzys ekonomiczny wpływa na wzrost liczby osób uzależnionych ?

Specjaliści na całym świecie obserwują   zależność między sytuacją ekonomiczną  a zdrowiem  ludzi .  Relacja  jest prosta – przy  pogarszającej się sytuacji  ekonomicznej  następuje wzrost liczby osób  uzależnionych. I to nie tylko od  alkoholu, ale i leków, czy  narkotyków. Niejednokrotnie  sięgnięcie po używki jest  próbą ucieczki od przytłaczającej  rzeczywistości i niemożności poradzenia  sobie z problemami. Myśl o  sięgnięciu po używki zazwyczaj następuje na  skutek długotrwałego stresu.

-  Co decyduje o skuteczności terapii osób uzależnionych?

Z problemem uzależnienia tylko niewielki procent ludzi potrafi poradzić sobie samemu.  Każdy uzależniony musi sam dobrowolnie podjąć decyzje o leczeniu. Na szczęście coraz częściej wizyta u lekarza psychiatry czy terapeuty nie jest tematem tabu. Pomagają  w tym liczne kampanie społeczne i akcje prozdrowotne nakłaniające do takich wizyt. Depresja jest zaliczana do chorób społecznych i duża część uzależnień powoduje rozwój tej choroby u ludzi w rożnym wieku. Nie leczona prowadzi nawet do tragedii,  np.  śmierci samobójczej.
Tylko skuteczna terapia terapeutyczna – w przypadku uzależnień najlepiej kilkutygodniowa – jest pierwszym krokiem do odzyskania  własnej tożsamości i harmonii w życiu. Ważne jest aby po terapii nadal był pod opieką  specjalistów /spotkania  w  klubach AA oraz kontrola lekarza psychiatry/. Opieką  objęte są też  rodziny osób uzależnionych, które korzystają m. in. z  refundowanych – bezpłatnych  warsztatów. Obecnie takie warsztaty odbywają się w Klinice Wolmed w Dubiu koło Bełchatowa. Tematem ich jest także radzenie sobie z uzależnieniem od hazardu i zakupów.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas