Menu
A+ A A-

Rozwijamy świadomość finansową Polaków Wyróżniony

Rozwijamy świadomość finansową Polaków Fot. United Values sp. z o.o.

Z Wiktorem Dmochowskim, prezesem United Values sp. z o.o., rozmawia Maciej Pawlak.

Kluczem do sukcesu na dzisiejszym rynku jest rzetelne przekazanie informacji klientowi i pozwolenie mu, aby samodzielnie podjął decyzję, bez nacisków i całej gamy zabiegów socjotechnicznych znamiennych dla branży jeszcze kilka lat temu.

Czym firma United Values wyróżnia się na tle całej branży?

Lata kryzysu sprawiły, że branża finansowa oczyściła się z osób, które nigdy do niej nie powinny trafić. Te firmy, które pozostały na rynku cechuje na pewno większy profesjonalizm i dbałość o klienta. Na ich tle, my, jako United Values, wyróżniamy się przede wszystkim położeniem większego akcentu na stronę edukacyjną, czyli rozwijanie świadomości finansowej Polaków. Nasze szkolenia nie tylko służą przekazywaniu wiedzy fachowej z zakresu finansów, ale też od strony psychologicznej wyjaśniają irracjonalność naszych zachowań inwestycyjnych. Jest to dość nowatorski sposób działania i z pewnością nie należy do najłatwiejszych, ale w dłuższym terminie przysparza naszym klientom najwięcej korzyści. Naszym zdaniem kluczem do sukcesu na dzisiejszym rynku jest rzetelne przekazanie informacji klientowi i pozwolenie mu, aby samodzielnie podjął decyzję, bez nacisków i całej gamy zabiegów socjotechnicznych znamiennych dla branży jeszcze kilka lat temu.

Co oznacza kierowanie się wartościami w doradzaniu waszym klientom?

Przyjęty przez nas model nie zakłada doradzania komukolwiek, my dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem, dajemy narzędzia, które ułatwiają inwestowanie, ale nie zdejmujemy odpowiedzialności z podejmowanych decyzji. Dobrze wiemy jak często kończą się historie, kiedy jakiś „specjalista” wszystko wie i wszystko za nas załatwia my mamy tylko płacić. Doradca zmienia pracę i cały nasz plan runął w gruzach bo nagle się okazało, że mamy w garażu świetny samochód tylko nikt nie nauczył nas nim jeździć.

O jakie wartości chodzi?

Na naszym flagowym szkoleniu tzw. Seminarium United Values wyjaśniamy dokładnie skąd wzięła się nazwa firmy i do jakich wartości nawiązuje. Te, które są nam szczególnie bliskie to wolność, prawda, szacunek i odpowiedzialność.

Czy w strategiach pomnażania kapitału, jakie doradzacie waszym klientom, omijacie np. te najbardziej ryzykowne?

Naszym zadaniem jest przekazywanie rzetelnej wiedzy o możliwościach, korzyściach z różnych inwestycji, ale przede wszystkim o ryzyku, jakie niesie inwestowanie w poszczególne instrumenty finansowe. Po przedstawieniu zagrożeń i zysków 99,9% naszych klientów wybiera bezpieczne rozwiązania. Naszym celem jest mieć świadomych klientów, którzy mają pełną wiedzę na powyższe zagadnienie.

Czy są takie sposoby pomnażania kapitału, których na pewno nie polecicie klientom?

Na pewno nie polecamy sposobów pomnażania kapitału niezgodnych z obowiązującym prawem. Oczywiście, jeżeli chodzi o strategie inwestowania to są mniej i bardziej efektywne, o których mówimy, ale cały czas podkreślam rolę świadomego wyboru przez klienta, ponieważ to dobro i bezpieczeństwo klienta jest najważniejsze.

Czy są branże, których nie polecacie klientom?

To wszystko zależy od momentu, w jakim znajduje się gospodarka, ponieważ nie można powiedzieć, że jest dobra czy zła branża w długiej perspektywie czasu.

Czy są jakieś uniwersalne zasady inwestowania i pomnażania kapitału godne polecenia w obecnych czasach, gdy kryzys - choć nieco słabnie - wciąż daje o sobie znać?

Oczywiście, że istnieją uniwersalne zasady inwestowania niezależne od koniunktury na rynku. Podstawową zasadą, której należy przestrzegać, jest inwestowanie pieniędzy w instrumenty finansowe, których mechanizmy działania rozumiemy, ponieważ każda inwestycja wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem.

Kolejną ważną zasadą, której należy bezwzględnie przestrzegać, jest dokładne czytanie umów, które podpisujemy. Jeżeli jakiegoś zapisu nie rozumiemy, należy prosić o wyjaśnienie lub dać umowę do sprawdzenia osobie doświadczonej. W szczególności należy zwracać uwagę na zapisy mówiące o różnego rodzaju opłatach i wy łączeniach dotyczących różnych okoliczności. Istotną kwestią stojącą przed początkującym inwestorem jest określenie swojego poziomu ryzyka, jaki jesteśmy wstanie zaakceptować.

Stosowanie powyższych zasad powinno nie tylko znacząco zwiększyć bezpieczeństwo dokonywanych inwestycji, ale także pomóc uchronić się przed rozczarowaniem.

Po tych kilku ogólnych zasadach, aczkolwiek bardzo ważnych, możemy przejść do kwestii wyboru strategii, którą będziemy stosować. Wiem, że w sieci można znaleźć wiele tzw. „złotych” zasad inwestowania, ale uważam, że przy wyborze strategii inwestowania nie ma jednej sprawdzonej i uniwersalnej zasady, ponieważ na dobór strategii wpływa wiele czynników tj. rodzaj inwestycji, poziom naszej wiedzy, czas, jaki możemy poświęcić czy wspominany wcześniej poziom ryzyka.

W jak dużej mierze - wg United Values warszawski parkiet odczuje planowane zmiany w funkcjonowaniu OFE?

Odpowiedź na to pytanie zależy od perspektywy czasowej, w jakiej rozpatrujemy wpływ zmian w OFE na warszawski parkiet. W krótkiej perspektywie obserwowaliśmy zachowanie inwestorów w czerwcu czy ostatnio we wrześniu po przedstawieniu propozycji zmian.

W długiej perspektywie w tym momencie trudno jest określić, jaki wpływ będą miały proponowane zmiany na naszą giełdę, ponieważ nie znamy ilości osób, która ostatecznie zostanie w OFE i kształtu ustawy. Istnieje również możliwość, że zmiany nie będą zgodne z zapisami konstytucyjnymi. Jeżeli przejdą proponowane zmiany to jednego możemy być pewni, że zmniejszy się płynność na rynku akcji, ale również obligacji Skarbu Państwa. Zgodnie z danymi na koniec sierpnia w portfelu funduszy były akcje polskie warte 112 miliardów złotych, co przy obecnej kapitalizacji giełdy stanowi około 20% rynku.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas