Menu
A+ A A-

Kamiński: Ustawa o audycie uderzy w polskie firmy Wyróżniony

Kamiński: Ustawa o audycie uderzy w polskie firmy fot. newseria

- Wprowadzenie zakazu świadczenia przez firmy audytorskie usług innych niż badanie będzie stanowić barierę dla rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw - przkonuej w rozmowie z Superbiz Piotr Kamiński, wiceprezydent Pracodawców RP.

Szykują się rewolucja na rynku usług audytorskich. Dlaczego trzeba zmienić ustawę o biegłych rewidentach i firmach audytorskich?

Nowa ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym to wymóg unijnej dyrektywy 2014/56/UE i rozporządzenia nr 537/2014. Prace nad nią toczą się już od blisko dwóch lat, roku,a termin na opracowanie tych przepisów minął 17 czerwca 2016 r. Jednak dopiero w grudniu ubiegłego roku rząd przyjął projekt ustawy, a w Sejmie powstała podkomisja, która zajęła się nim zajęła. Ustawa dotyczy osób fizycznych posiadających uprawnienia biegłego rewidenta do rewizji finansowej, firm audytorskich w imieniu i na rzecz których działają biegli rewidenci oraz systemu nadzoru państwowego i samorządowego nad ich niezależnością i jakością wykonywania przez nich zadań.

Rządowy projekt ustawy o biegłych rewidentach i firmach audytorskich, podobnie jak rozporządzenie UE, przewiduje zakaz świadczenia przez firmy audytorskie innych dodatkowych usług audytowanym firmom i nawet kary za złamanie tego zakazu. Czy potrzebne jest oddzielenie audytu od doradztwa?

Rozporządzenie Unii Europejskiej rzeczywiście wprowadza szeroką listę usług zakazanych, których nie mogą wykonywać biegli rewidenci. Unii zależało na wzmocnieniu niezależności firm audytorskich. Uznano, że prowadzenie w jednym czasie badania finansowego i wykonywanie usług doradczych np. podatkowych przez tę samą firmę może powodować problemy z niezależnością. Stąd drastyczne ograniczenie przez UE dodatkowych usług świadczonych przez biegłych rewidentów. Wcześniej jednak po wielu dyskusjach Unia doszła do wniosku, że całkowity zakaz usług dodatkowych będzie szkodliwy dla rynku finansowego. Jest bowiem mnóstwo usług quasi doradczych, które muszą być wykonywane przez biegłego rewidenta.

Czytaj cały wywiad na SuperBiz.pl

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas