Menu
A+ A A-

ZUS będzie postrzegany jako lider cyfrowej rewolucji Wyróżniony

ZUS będzie postrzegany jako lider cyfrowej rewolucji

Rozmowa Gazety Finansowej z Michałem Wigurskim, wiceprezesem sprzedaży w Atos Polska, jednym z liderów rynku IT w Polsce.

Czym nowa witryna ZUS-u będzie się wyróżniać?

Nowa strona, jeszcze w wersji beta, już zbiera bardzo dobre recenzje od użytkowników. Stworzyliśmy ją za pomocą nowej technologii ułatwiającej poruszanie się również osobom niepełnosprawnym lub niedowidzącym.

Strona, w porównaniu z poprzednią witryną jest dużo bardziej czytelna i intuicyjna, dzięki czemu w prosty sposób prezentuje każdemu obywatelowi wszelkie niezbędne informacje.

Serwery strony były testowane dla 1,5 mln odsłon. Czy to wystarczy?

ZUS jest drugim polskim portalem pod względem liczby odsłon. Testy obciążeniowe zostały przeprowadzone na próbie 1,5 mln odsłon dziennych. To zdecydowanie wystarczy, ale trzeba jednak zaznaczyć, że ZUS zmierza w kierunku dużej transformacji cyfrowej, której celem jest zastąpienie dokumentów papierowych cyfrowymi. W obecnej chwili niewielki procent lekarzy korzysta z elektronicznych zleceń, a nasze rozwiązania realizowane wspólnie z ZUS stwarzają potencjał znacznego przyrostu ich wykorzystania

Jaka jest wartość tego kontraktu?

Wartość kontraktu firmy Atos dotyczącego budowy platformy usług elektronicznych, to około 11 mln zł. Strona internetowa, to tylko jeden z modułów wykonywanych w ramach czteroletniego kontraktu. W ramach platformy realizowane jest wiele zleceń m.in. portal dla lekarzy, w domyśle lekarskich zwolnień.

Atos jest partnerem tzw. cyfrowej modernizacji ZUS, za pośrednictwem platformy dbamy o dobrą komunikację pomiędzy urzędem, a jego klientami.

Czy nie boicie się odpowiedzialności ze względu na współpracę z ZUS-em, który nie cieszy się dobrą prasą wśród opinii publicznej?

Atos udowodnił już, że jeśli chodzi o systemy informatyczne, to jest w stanie zrealizować największe projekty. Dla przykładu warto wymienić System Budżetu Państwa TREZOR, który jest „krytycznym systemem państwowym". Przejęliśmy go od dotychczasowych wykonawców i przez wiele lat prowadzimy z powodzeniem, podobnie jak system SIMIK w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego odpowiedzialny za monitorowanie wydawania środków unijnych, który z kolei przejęliśmy w tym roku.

Warto zaznaczyć, że w każdej z podobnych sytuacji nasza firma realizuje kontrakty w taki sposób, że klient otrzymuje najwyższą jakość usług, efektywniej kosztowo niż dotychczas. Atos wprowadza też najwyższe standardy do każdego systemu informatycznego, przy którym pracuje. Mam na myśli m.in. fakt, że nawet po wygaśnięciu kontraktu z Atos system będzie gotowy do przejęcia przez inną firmę, która nie musi obawiać się braku dokumentacji, czy braku kodów źródłowych.

Portal internetowy dla ZUS-u, to jeden z elementów dużego kontraktu, który realizujemy w tej instytucji. Dzięki naszemu doświadczeniu jesteśmy przekonani, że poprzez współpracę z partnerami takimi jak Atos ZUS, Zakład będzie postrzegany jako lider cyfrowej rewolucji w Polsce.

Jakie inne projekty realizują Państwo dla sektora publicznego?

Pomagamy w cyfrowej transformacji Ministerstwa Sprawiedliwości. Z tym partnerem, podobnie jak z ZUS-em, wiąże nas kilkuletni kontrakt. Rozbudowujemy system nowych ksiąg wieczystych, aby obywatele mieli łatwiejszy dostęp do usług w formie elektronicznej. Chodzi m.in. o odpisy z ksiąg wieczystych, potrzebne wydruki dokumentów, czy możliwość bezpośrednich płatności z poziomu portalu. Dodajemy też nowe funkcjonalności, np. system usługowy dla notariuszy.

Jak wygląda obecnie rynek usług IT w Polsce?

Nasz rynek w ostatnich latach przeszedł ogromną transformację, skonsolidował się. Większość polskich firm została wchłonięta przez Asseco - spółkę, która w ten sposób stała się liderem rynku. Ważnym integratorem rodzimego rynku IT jest także spółka Comarch. Ponieważ pojawił się popyt na budowę dużych, skomplikowanych systemów informatycznych, pojawili się w Polsce również międzynarodowi gracze. Atos jest jednym z liderów rynku IT na świecie. W Polsce działamy od kilkunastu lat, zbudowaliśmy tu m.in. własne centrum dostarczania oprogramowania pracujące dla europejskich spółek Atos, z Polski rozbudowujemy systemy informatyczne w innych krajach. Firma daje obecnie zatrudnienie dla blisko 4 tys. polskich inżynierów i konsultantów, pracujących m.in. dla Coca-Coli, Nokii czy McDonald's.

Atos od wielu lat jest zaangażowany jest także w przebudowę systemów informatycznych Administracji Publicznej. Mamy w tym obszarze ogromne doświadczenie i zasoby, dlatego włączamy się sukcesywnie w budowę krajowych systemów IT takich jak wspomniany TREZEOR, SIMIK, NKW czy PUE. Nasza strategia polega na wspieraniu rozwoju kraju poprzez transfer technologii i wiedzy z projektów międzynarodowych, współpracując z Polskimi firmami. Nie transferujemy zysków za granicę, a podatki płacimy w Polsce.

Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas